Zdzisław Najmrodzki

Polski przestępca, nazywany "królem złodziei" i "mistrzem ucieczek". wyspecjalizował się w okradaniu sklepów należących do sieci Pewex i kradzieży samochodów; kradł wyłącznie Polonezy. Wielokrot... Polski przestępca, nazywany "królem złodziei" i "mistrzem ucieczek". wyspecjalizował się w okradaniu sklepów należących do sieci Pewex i kradzieży samochodów; kradł wyłącznie Polonezy.


Wielokrotnie (29 razy) wymykał się pościgom, uciekał z konwojów lub więzienia. Uciekał między innymi z: pociągu (wykorzystał pijaństwo konwojujących go milicjantów), okratowanego pomieszczenia sądu w Gliwicach (jego kompani przepiłowali kraty), warszawskiego pałacu Mostowskich (wyszedł w mundurze milicjanta), gliwickiego aresztu (za pomocą podkopu).

Skazany został na 20 lat pozbawienia wolności za kradzieże i na 7 lat za ucieczki. Za kratami odsiedział 11 lat. W trakcie odsiadywania kary wydał w Oficynie Wydawniczej Galicja tom wierszy i aforyzmów Oblicza prawdy, który znalazł 7 tysięcy nabywców, a jego recenzja ukazała się w Słowie Powszechnym.

W 1994 roku prezydent Lech Wałęsa ułaskawił Zdzisława Najmrodzkiego. Najmrodzki zarzekał się wtedy, że nie wróci już na drogę przestępczą, że poświęci się biznesowi, względnie rolnictwu. Zginął rok później, w wypadku drogowym. Jak się niedługo później okazało, jechał kradzionym samochodem, z przebitymi tablicami rejestracyjnymi; w kieszeni miał podrobiony dowód osobisty.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Oblicza Prawdy
Oblicza Prawdy
Zdzisław Najmrodzki

7 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 5 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
4
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd