Keorapetse Kgositsile

(Bra Willie)

Keorapetse William Kgositsile - południowoafrykański poeta, pisarz i działacz antyrasistowski. Urodził się w Johannesburgu. Dorastał w domu stojącym w afrykanerskiej dzielnicy, ale mieszkanie było prz... Keorapetse William Kgositsile - południowoafrykański poeta, pisarz i działacz antyrasistowski.
Urodził się w Johannesburgu. Dorastał w domu stojącym w afrykanerskiej dzielnicy, ale mieszkanie było przybudówką. Nie wolno mu było również chodzić do miejscowej szkoły, zarezerwowanej wyłącznie dla białych.
Członek Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC). Z powodu owego członkostwa musiał opuścić RPA. Pojechał na studia do Stanów Zjednoczonych. Studiował na na afroamerykańskim Lincoln University, University of New Hampshire w Durham, New School for Social Research w Nowym Jorku i Columbia University.
W USA Kgositsile zetknął się z rozmaitymi ruchami afroamerykańskimi, a także z ideą Négritude. Był pod ogromnym wpływem jazzu.
Do kraju wrócił w 1990 roku, po 29 latach spędzonych na uchodźstwie.
Jego wiersze były publikowane w różnych antologiach - w Polsce w "24 współczesnych opowiadań południowoafrykańskich" (Iskry, 1984).
Wybrane dzieła: "Spirits Unchained" (1969), "My Name is Africa" (1971), "Approaches to Poetry Writing" (1994), "If I Could Sing: Selected Poems" (2002), "This Way I Salute You" (2004).

Trzykrotnie żonaty: 1. Baleka Mbete (1978-1992). 2. Melba Johnson (do 1994, jej śmierć), córka Ipeleng; 3. Cheryl Harris (do 2003), 2 synów: Neruda "Earl Sweatshirt" (ur. 24.02.1994) oraz Randy Mafalanka.

źródło opisu: Opis autorski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
24 współczesne opowiadania południowoafrykańskie
24 współczesne opowiadania południowoafrykańskie
Alex La Guma, James Matthews, Richard Rive, Alan Paton, Keorapetse Kgositsile, Mazisi Kunene, Todd Matshikiza, Casey Motsisi, Es'kia Mphahlele, Oswald Mbuyiseni Mtshali, Nathaniel Nakasa, Lewis Nkosi, Dennis Brutus, Anthony Delius, Peter Clarke, Jack Cope, Dan Jacobson, Uys Krige, Can Themba, Alf Wannenburgh, Sannie Uys

6,88 (8 ocen i 1 opinii)
24 współczesne opowiadania południowoafrykańskie
Autorzy: Mtshali Oswald Mbuyiseni, Delius Anthony, Uys Sannie i inni wybór Maryli Metelskiej i Ernestyny Skurjat (...) Akcja większości prezentowanych tu opowiadań rozgrywa się na przełomie lat pięćd...
czytelników: 32 | opinie: 1 | ocena: 6,88 (8 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
10
20
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (10)

zgłoś błąd zgłoś błąd