Emmanuel Mounier

Francuski działacz społeczny, publicysta, krytyk literacki i filozof. Urodził się w Grenoble w wybitnie katolickiej rodzinie miejscowego aptekarza. Po przerwaniu studiów medycznych, na które wstąpił z... Francuski działacz społeczny, publicysta, krytyk literacki i filozof.
Urodził się w Grenoble w wybitnie katolickiej rodzinie miejscowego aptekarza. Po przerwaniu studiów medycznych, na które wstąpił zgodnie z wolą ojca, zaczął studiować filozofię na uniwersytecie w Grenoble pod kierunkiem Jacques'a Chevaliera, ucznia Henri’ego Bergsona. Od 1927 r. Mounier kontynuował studia filozoficzne na Sorbonie. Jego przyjaciółmi byli m.in. Jacques Maritain, Jean Daniélou, Nikołaj Bierdiajew i Gabriel Marcel.
W 1932 założył miesięcznik "Esprit", z którym była związana cała jego późniejsza działalność społeczna i publicystyczna. W latach 1933-1939 nauczał we francuskim gimnazjum w Brukseli. W 1935 r. ożenił się z Paulette Leclercq i przeniósł się do Brukseli. Małżonkom urodziły się trzy córki. We wrześniu 1939 r. zaciągnął się do strzelców alpejskich. Po klęsce Francji w 1940 r. trzy tygodnie przebywał w niemieckiej niewoli. W 1942 r. aresztowany i uwięziony przez reżim Vichy z powodu współpracy z ruchem oporu. Po wojnie wrócił do Paryża i zorganizował w Chatenay pod Paryżem dom miesięcznika „Esprit”. Wiele podróżował, w 1946 r. odwiedził Polskę. Zmarł nagle w nocy 22/23 marca 1950 r. na atak serca.
Emmanuel Mounier był jednym z czołowych przedstawicieli lewicy katolickiej, twórcą nurtu w personalizmie katolickim, zw. personalizmem otwartym. Wychodząc od twierdzenia o istnieniu osób wolnych i twórczych, krytykował zarówno totalitaryzm, jak indywidualizm; sądząc, że osoba istnieje tylko w ramach stosunków społecznych, gdzie otrzymuje powołanie moralne. Mounier postulował radykalną przebudowę społeczeństwa w duchu zreformowanego socjalizmu. Krytykował cywilizację konsumpcyjną i egzystencjalistyczny "prymat osoby", podkreślając potrzebę otwartości wobec drugiego człowieka.
Autor wielu książek i artykułów, których wybory ukazały się w przekładach polskich pt.: "Co to jest personalizm" (1960, tłum. Anna Turowiczowa), "Wprowadzenie do egzystencjalizmów" (1964), "Chrześcijaństwo i pojęcie postępu (1968)". Sformułował pojęcie humanizacji ekonomii.

źródło opisu: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Chrześcijaństwo i pojęcie postępu
Chrześcijaństwo i pojęcie postępu
Emmanuel Mounier

8 (1 ocen i 0 opinii)
Chrześcijaństwo i pojęcie postępu
Jest to dzieło filozoficzne Emmanuela Mouniera z 1968r., w którym podejmuje on problematykę religijną, eschatologiczną, historiozoficzną oraz społeczną.
czytelników: 9 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)
Wprowadzenie do Egzystencjalizmów oraz wybór innych prac
Wprowadzenie do Egzystencjalizmów oraz wybór innych prac
Emmanuel Mounier

7,5 (2 ocen i 0 opinii)
Wprowadzenie do Egzystencjalizmów oraz wybór innych prac
Spis treści: PERSONALIZM PRZYSTĘPNE WPROWADZENIE W ŚWIAT OSOBY I. STRUKTURY SWATA OSOBOWEGO Egzystencja wcielona Komunikacja Przemiana wewnętrzna Stawienie czoła Woln...
czytelników: 9 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
4
14
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd