Colin Clark

Colin Clark (9 października 1932 – 17 grudnia 2002) był brytyjskim pisarzem i twórcą filmowym, specjalizującym się w produkcjach kinowych i telewizyjnych propagujących sztukę. Był synem Lorda Clarka z... Colin Clark (9 października 1932 – 17 grudnia 2002) był brytyjskim pisarzem i twórcą filmowym, specjalizującym się w produkcjach kinowych i telewizyjnych propagujących sztukę. Był synem Lorda Clarka z Saltwood (Sir Kenneth Clark, historyk sztuki) i młodszym bratem Alana Clarka, konserwatywnego polityka i historyka wojskowości, z którym nie utrzymywał jednak dobrych stosunków.
Clark urodził się w Londynie. Odebrał wykształcenie w Eton College oraz kolegium Christ Church na Oxfordzie. W latach 1951–1953 odbył służbę wojskową jako podporucznik lotnictwa w Królewskich Siłach Lotniczych.
Pierwszą pracą Clarka po ukończeniu studiów było stanowisko asystenta reżysera przy filmie Książę i aktoreczka (1957) w reżyserii Laurence’a Oliviera, w którym główne role zagrali Olivier i Marilyn Monroe. Doświadczenie to Clark opisał później w dwóch książkach – w zbiorze pamiętników(na podstawie których zrealizowano również film dokumentalny dla telewizji w 2004 r.)oraz we wspomnieniach jego rzekomego związku z Monroe. Czas, który Clark spędził z Monroe, stanowi podstawę filmu z 2011 r. Mój tydzień z Marilyn, w reżyserii Simona Curtisa, z Michelle Williams (Złoty Glob 2012, nominacja do Oscara 2012 za główną rolę żeńską).
Później Clark kontynuował współpracę z Olivierem przy takich filmach, jak m.in. Music-Hall oraz przy niektórych jego brytyjskich produkcjach teatralnych. Następnie pracował dla Telewizji Granada w Manchester, początkowo jako kierownik planu, a później jako asystent szefa studia Denisa Formana oraz kierownik działu projektowego. Po przeprowadzce do Nowego Jorku w 1960 r. Clark brał udział w tworzeniu edukacyjnego pasma telewizyjnego sieci PBS – Kanału 13. Program nadawano ze stanu New Jersey, a jego treść miała obejmować sztukę i kulturę okolic Nowego Jorku. Clark stworzył również cykl programów Art: New York oraz nagrał koncerty Theloniousa Monka i Sonny’ego Rollinsa.
Clark powrócił do Wielkiej Brytanii w 1965 r., by podjąć pracę dla telewizji Associated TeleVision, gdzie wyprodukował wiele filmów dokumentalnych, w tym cykle z Angusem Wilsonem i Bernardem Levinem. Wyreżyserował również cykl odcinków przybliżających widzom świat sztuki. Prezenterem tej serii był jego ojciec, Sir Kenneth Clark, który poróżnił się ze stacją BBC, produkującą jego wcześniejsze programy tego typu, m.in. Civilisation. W 1971 r. Clark odszedł z ATV, by spróbować sił jako niezależny producent filmowy. Właśnie wtedy zrealizował kolejne filmy dokumentalne o tematyce kulturalnej dla różnych sponsorów oraz Muzeum Getty’ego, a także film, w którym Alastair Cooke przeprowadzał wywiad z księciem Karolem. Choć większość jego twórczości była produkowana na rynek amerykański, Clark kierował częścią prac z Londynu z powodu niższych kosztów oraz dlatego, że (jak powiedział), Amerykanie mieli ubogą tradycję i niewielkie doświadczenie w realizowaniu filmów dokumentalnych.
Clark wycofał się z realizowania filmów w 1987 r. na rzecz pisania książek. Zmarł w grudniu 2002 r. w Londynie

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Colin_Clark_(tw%C3%B3rca_filmowy_i_telewizyjny)

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Mój tydzień z Marilyn
Mój tydzień z Marilyn
Colin Clark

6,05 (400 ocen i 56 opinii)
Mój tydzień z Marilyn
Autor:
Rozmawiając w łóżku z Marilyn Monroe W 1956 roku Marilyn Monroe przyjeżdża do Anglii kręcić nowy film. To jej miesiąc miodowy - dwa tygodnie wcześniej wyszła za mąż za znanego dramaturga Arthura Mill...
czytelników: 971 | opinie: 56 | ocena: 6,05 (400 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
493
468
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (493)

Cytaty tego autora (2)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd