Monika Osiecka

Monika Osiecka jest artystką totalną, której twórczość oraz życiorys wzajemnie się przenikają i dopełniają. Urodzona w Mediolanie w 1965 roku, dzieciństwo i wczesną młodość spędziła we Włoszech i Iran... Monika Osiecka jest artystką totalną, której twórczość oraz życiorys wzajemnie się przenikają i dopełniają. Urodzona w Mediolanie w 1965 roku, dzieciństwo i wczesną młodość spędziła we Włoszech i Iranie– tam kształtowała się wrażliwość artystki, miłość do kamienia i rzeźby. Zainteresowania lingwistyką wyniknęły z wielokrotnych przeprowadzek i zmiany krajów zamieszkania oraz łatwości do nauki języków(artystka biegle posługuje się czterema) i zaowocowało studiami na filologii włoskiej oraz iranistyce, a następnie napisaniem własnej książki. Kolejnym etapem na drodze ewolucji artystycznej były studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem charyzmatycznego pedagoga Grzegorza Kowalskiego, twórcy nieformalnej grupy „Kowalnia” skupiającej takie postaci jak Katarzyna Kozyra czy Artur Żmijewski. Przez kilka lat artystka bardzo aktywnie uczestniczyła w międzynarodowych sympozjach rzeźbiarskich – to właśnie tam dzięki pracy twórczej oraz nawiązanym przyjaźniom z innymi artystami poczuła i ostatecznie postanowiła, że zostanie rzeźbiarką.

Twórczość Moniki Osieckiej jest bardzo osobista i odnosi się do prywatnej sfery życia. Sztuka to czasem jedyny sposób na ocalenie – mówi artystka. W początkach swojej twórczości skupiona jedynie na rzeźbie abstrakcyjnej
stopniowo rozwijała zainteresowanie rzeźbą figuratywną – głównie aktem kobiecym, do którego artystka często pozowała sobie sama. Rzeźba figuratywna stała się dla Moniki Osieckiej bezpośrednim narzędziem do badania semantyki kobiecej cielesności, a własna twórczość formą samopoznania, metodą odkrywania siebie. Artystka tworzy głównie w marmurze i alabastrze. Rzeźbi spontanicznie, bezpośrednio w kamieniu bez wcześniejszych szkiców czy wykonanych modeli próbnych. Podobny charakter ma twórczość pisarska. Wszystkie teksty powstają nagle, pod wpływem chwilowej potrzeby przelania na papier żywych emocji oraz napływających myśli. To twórczość bez założeń i refleksji na temat celowości pisania, bardzo autentyczna i szczera. Wydana właśnie książka „Fragmenty Lustra” to intymny dziennik, prowadzony już od lat studenckich, w którym Monika Osiecka odważnie przedstawia swoje życie i twórczość. Książka spaja wszystkie elementy twórczości Osieckiej: jest książką autorską pisaną w formie strumienia świadomości oraz prezentacją prac rzeźbiarskich. Książka została uzupełniona zdjęciami dokumentującymi twórczą pracę artystki, a także autorskimi fotografiami Osieckiej rejestrującymi jej fascynacje takimi tematami jak: faktury, przemijanie czy cienie.

W 1998 roku otrzymała Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Rządu Włoskiego na roczne studia na Akademii Sztuk Pięknych w Carrarze we Włoszech. W 2005 roku wyróżniona została tytułem honorowego członka Międzynarodowej Akademii “Greci-Marino”, Accademia del Verbano di Lettere, Arti e Scienze, Vercelli, Włochy. Monika Osiecka m na koncie liczne wystawy w kraju i zagranicą a jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w Polsce, Belgii, Szwajcarii, Holandii, Francji, Chinach i we Włoszech.

źródło opisu: Informacja prasowa

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Fragmenty lustra
Fragmenty lustra
Monika Osiecka

6 (3 ocen i 0 opinii)
Fragmenty lustra
Fragmenty lustra Moniki Osieckiej to zapis kobiecego doświadczenia i autorefleksji artystki. Intymny dziennik zbudowany ze słów, prac rzeźbiarskich i autorskich fotografii.[..] Fragmenty lustra to węd...
czytelników: 12 | opinie: 0 | ocena: 6 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
5
7
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (5)

zgłoś błąd zgłoś błąd