Josef Svatopluk Machar

Poetycka, prozatorska i publicystyczna twórczość Machara, którego debiut (1887) wyprzedził o kilka lat główny napór pokolenia moderny w połowie lat 90., wiąże się z tendencjami tej epoki głównie w sfe... Poetycka, prozatorska i publicystyczna twórczość Machara, którego debiut (1887) wyprzedził o kilka lat główny napór pokolenia moderny w połowie lat 90., wiąże się z tendencjami tej epoki głównie w sferze ideowej. W pierwszych tomach liryki, programowo antyparnasistowskiej, wyraził Machar poczucie kryzysu wartości połączone z namiętnym atakiem na mieszczańską moralność i zasady życia społecznego. Kontynuacją tego sprzeciwu wobec rzeczywistości była poezja polityczna ("Tristium Vindobona", 1893), satyryczny pamflet na partie młodoczeską "Boże bojownicy" (1897) oraz satyry i epigramaty tomu "Satiricon 1903" (1904) (...)
Machar był znany ze swego antyklerykalizmu, który manifestował przede wszystkim w bogatej publicystyce.
(...)
Machar urodzony w Kolinie, był synem czeladnika młynarskiego. Gimnazjum kończył w Pradze. Po maturze (1886) i odbyciu służby wojskowej pracował długie lata jako urzędnik w Wiedniu; do Pragi wrócił na stałe dopiero po I wojnie światowej (...)
Uzyskanie przez Czechosłowację niepodległości spowodowało zmianę politycznej orientacji poety. Machar, znany z ataków na fałszywy patriotyzm, zbliżył się z ideologią narodową,zrewidował swój społeczny radykalizm.

źródło opisu: Czescy symboliści, dekadenci, anarchiści przełomu XIX i XX wieku, oprac. J. Baluch, Wrocław, Ossolineum 1983.

źródło zdjęcia: http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Svatopluk_Machar

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Czescy symboliści, dekadenci, anarchiści przełomu XIX i XX wieku
Czescy symboliści, dekadenci, anarchiści przełomu XIX i XX wieku
Jakub Deml, Jan Opolský, Emanuel z Lešehradu, Jiří Mahen, Jiří Karásek ze Lvovic, Viktor Dyk, Irma Geisslová, Petr Bezruč, Jaromír Borecký, Sigismund Ludvík Bouška, Otokar Březina, Adam Chlumecký, Karel Dostál-Lutinov, Xaver Dvořák, Otokar Fischer, Leo Freimuth, František Gellner, Karel Hlaváček, Josef Holý, Josef Svatopluk Machar, Antonín Klasterský, Jaroslav Kvapil, Antonín Sova, Jan z Wojkowicz, Vladimir Houdek, Otakar Theer, Karel Toman, Josef Mach, Fráňa Šrámek, Petr Krička

7,75 (8 ocen i 0 opinii)
czytelników: 51 | opinie: 0 | ocena: 7,75 (8 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
14
37
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (14)

zgłoś błąd zgłoś błąd