Otokar Fischer

Jeden z najwybitniejszych tłumaczy w dziejach czeskiej literatury, swoimi przekładami i pracami teoretycznymi stworzył podwaliny tzw. szkoły Fischera w przekładzie artystycznym, która przeciwstawiała... Jeden z najwybitniejszych tłumaczy w dziejach czeskiej literatury, swoimi przekładami i pracami teoretycznymi stworzył podwaliny tzw. szkoły Fischera w przekładzie artystycznym, która przeciwstawiała się praktyce przekładowej Vrchlickiego i jego szkoły, podporządkowującej tłumaczone dzieła poetyce lumirowców. W opozycji głosił Fischer potrzebę "rewizji" wielu klasycznych przekładów w myśl zasady, że tłumacz ma pisać tak, jak pisałby autor będąc jego współczesnym i używając języka tłumacza. Przekładał m.in. Heinego, Kiplinga, Lopego de Vegę, Villona, Goethego, Moliera, Szekspira i innych. (...)
Jako poeta debiutował w roku 1911; jego wczesna twórczość jest zakorzeniona w modernizmie poprzez problem jednostki i romantycznego tytanizmu, z którym kontrastuje uczucie głębokiego rozczarowania. Formalnie skłaniał się Fischer ku formom klasycznym.

źródło opisu: Czescy symboliści, dekadenci, anarchiści przełomu XIX i XX wieku, oprac. J. Baluch, Wrocław, Ossolineum 1983.

źródło zdjęcia: http://www.macekvbotach.cz/sitewizard/km_uploads/mediumsize/dsc04659-1-bbc.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Czescy symboliści, dekadenci, anarchiści przełomu XIX i XX wieku
Czescy symboliści, dekadenci, anarchiści przełomu XIX i XX wieku
Jakub Deml, Jan Opolský, Emanuel z Lešehradu, Jiří Mahen, Jiří Karásek ze Lvovic, Viktor Dyk, Irma Geisslová, Petr Bezruč, Jaromír Borecký, Sigismund Ludvík Bouška, Otokar Březina, Adam Chlumecký, Karel Dostál-Lutinov, Xaver Dvořák, Otokar Fischer, Leo Freimuth, František Gellner, Karel Hlaváček, Josef Holý, Josef Svatopluk Machar, Antonín Klasterský, Jaroslav Kvapil, Antonín Sova, Jan z Wojkowicz, Vladimir Houdek, Otakar Theer, Karel Toman, Josef Mach, Fráňa Šrámek, Petr Krička

7,75 (8 ocen i 0 opinii)
czytelników: 49 | opinie: 0 | ocena: 7,75 (8 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
13
36
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (13)

zgłoś błąd zgłoś błąd