Joshua Slocum

Kanadyjski żeglarz, jako pierwszy odbył samotny rejs dookoła świata. Urodził się w Wilmot w Nowej Szkocji. Jako dwunastolatek uciekł z domu i zarabiał na życie jako pomocnik rybaków. W wieku lat 16 za... Kanadyjski żeglarz, jako pierwszy odbył samotny rejs dookoła świata.
Urodził się w Wilmot w Nowej Szkocji. Jako dwunastolatek uciekł z domu i zarabiał na życie jako pomocnik rybaków. W wieku lat 16 zaciągnął się na statek, a dziewięć lat później dowodził już własnym.

Większość życia spędził na morzu. W 1887 jego statek rozbił się w drodze do Montevideo. Slocum sprzedał wrak, opłacił załogę i zbudował 10-metrową dżonkę Liberdale, na której wrócił z rodziną do domu w Waszyngtonie. W wydanej w 1894 r. książce Voyage of the Liberdale (Rejs Liberdale) opisał tę podróż.

24 kwietnia 1895 wyruszył z Bostonu na 11-metrowej rybackiej łodzi typu jol o nazwie Spray. Wrócił ponad trzy lata później - 27 czerwca 1898 przybił do Newport w stanie Rhode Island. Opłynął samotnie cały świat, pokonując odległość 74 tys. km. Rejs opisał w książce Sailing Alone Around the World (pl: Samotna żegluga dookoła świata w Polsce wydawana w tłumaczeniu Ludwika Szwykowskiego pod tytułem "Sam jeden żaglowcem naokoło świata", Warszawa, 1930 lub "Samotny żeglarz", Gdańsk, 1983).

W listopadzie 1909 wyruszył na Spray w rejs po rzece Orinoko, podczas którego zaginął. Przypuszcza się, że w jego łódź mógł uderzyć parowiec lub wieloryb - z uwagi na dobrą konstrukcję jachtu i doświadczenie żeglarskie Slocuma nie rozważano innej możliwej przyczyny jego zaginięcia. W 1924 roku został oficjalnie uznany za zmarłego.

źródło opisu: wikipedia.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Podróż Liberdade
Podróż Liberdade
Joshua Slocum

6,5 (2 ocen i 1 opinii)
Podróż Liberdade
Autor:
Podróż Liberdade zawiera wspomnienia Slocuma z dramatycznych dla niego lat 1886-1888, kiedy to w czasie podróży do Ameryki Południowej na własnym barku "Aquidneck" doświadczył wielu niepowodzeń i nies...
czytelników: 9 | opinie: 1 | ocena: 6,5 (2 głosy)
Samotny żeglarz
Samotny żeglarz
Joshua Slocum

7,3 (10 ocen i 3 opinii)
Samotny żeglarz
Autor:
Seria: Biblioteka Przygód i Podróży
24 kwietnia 1895 kapitan Joshua Slocum wyruszył z Bostonu na 11-metrowej rybackiej łodzi typu jol o nazwie "Spray" w podróż dookoła świata. Wrócił ponad trzy lata później - 27 czerwca 1898 p...
czytelników: 42 | opinie: 3 | ocena: 7,3 (10 głosów) | inne wydania: 1
Żeglując samotnie naokoło świata
Żeglując samotnie naokoło świata
Joshua Slocum

7,5 (2 ocen i 0 opinii)
Żeglując samotnie naokoło świata
Autor:
Jest to wspaniały opis pierwszej samotnej żeglugi dokoła świata. Dokonana ona została na niewielkim statku żaglowym typu jol, który miał niewiele ponad 11 metrów długości.
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
18
38
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (18)

zgłoś błąd zgłoś błąd