August Wilson

August Wilson, właściwie Frederick August Kittel (ur. 27 kwietnia 1945 w Pittsburghu, w stanie Pensylwania, zm. 2 października 2005 w Seattle, w stanie Waszyngton) – amerykański scenarzysta i drama... August Wilson, właściwie Frederick August Kittel (ur. 27 kwietnia 1945 w Pittsburghu, w stanie Pensylwania, zm. 2 października 2005 w Seattle, w stanie Waszyngton) – amerykański scenarzysta i dramaturg. Jeden z czołowych amerykańskich dramatopisarzy drugiej połowy XX w.
Jego matka Daisy Wilson była Afroamerykanką, a jego ojciec Frederick August był białym emigrantem niemieckim. Po śmierci swojego ojca, w 1965 roku przyjął imię August Wilson.
Zasłynął przede wszystkim jako autor dziesięciu sztuk teatralnych o życiu i tożsamości Afroamerykanów – każda z nich osadzona była w realiach kolejnej dekady XX stulecia. Za utwory Płoty (Fences) i Lekcja gry na pianinie (Piano Lesson) otrzymał Nagrody Pulitzera, w 1987 i 1990 roku. Pięć sztuk z afroamerykańskiego cyklu Wilsona wyróżniono prestiżowymi w świecie teatralnym nagrodami New York Drama Critics' Circle Awards.
Cierpiał na raka wątroby. Zmarł w wieku 60 lat.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Płoty
Płoty
August Wilson

9 (2 ocen i 0 opinii)
czytelników: 9 | opinie: 0 | ocena: 9 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
2
7
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

Powiązane treści
Literacki przewodnik po nominacjach do Oscarów

Jak co roku o tej porze świat filmów został zelektryzowany przez nominacje do Oscarów, czyli jednych z ważniejszych nagród filmowych. Kilka spóśród nominowanych tytułów powstało w oparciu o książki. Sprawdźcie jakie!


więcej
Literacki przewodnik po nominacjach do Złotych Globów

W poniedziałek ogłoszono nominacje do tegorocznych Złotych Globów – i chociaż jest to nagroda filmowa, to mole książkowe i tak znajdą tam coś interesującego – wszak mnóstwo filmów powstaje w oparciu o literaturę. Więc jeśli w księgarniach czujecie się lepiej niż w kinie, to poniższe zestawienie może Was zainteresować.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd