Józef Heistein

prof. zw. dr hab. Józef Heistein - polski romanista, literaturoznawca i komparatysta. Przyszedł na świat w leżącym obecnie na terytorium Ukrainy miasteczku Jaworów, które przed II wojną światową w zna... prof. zw. dr hab. Józef Heistein - polski romanista, literaturoznawca i komparatysta.
Przyszedł na świat w leżącym obecnie na terytorium Ukrainy miasteczku Jaworów, które przed II wojną światową w znacznej mierze zamieszkiwane było przez ludność pochodzenia żydowskiego.
Po wojnie osiedlił się we Wrocławiu, i z tym miastem związał całe swoje późniejsze życie.
Specjalista z zakresu filologii romańskiej, historii literatur romańskich oraz komparatystyki (dział nauki o literaturze, którego celem jest porównanie utworów należących do literatur różnych narodów oraz wpływów i zależności w literaturze światowej).
Wieloletni wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wchodził w skład redakcji "Romanica Wratislaviensia".
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Zasługi Republiki Włoskiej (Ordine al Merito della Repubblica Italiana - OMRI) oraz Orderem Palm Akademickich Republiki Francuskiej (L'Ordre des Palmes Académiques).
W 2014 r. Katarzyna Bernacka-Licznar i Justyna Łukaszewicz przeprowadziły z prof. Heisteinem obszerny wywiad, który znalazł się potem w książce zatytułowanej "Z Jaworowa w świat daleki".
Józef Heistein żył 92 lata.
Wybrane publikacje: "Historia literatury włoskiej" (pierwsze wydanie: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1979), "Cours d’histoire littéraire de la France. Le XXème siècle" (PWN, 1982), "Historia literatury francuskiej" (Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1997), "Z Jaworowa w świat daleki" (z J. Łukaszewicz i K. Bernacką-Licznar, Wydawnictwo Adam Marszałek, 2014).

źródło opisu: Opis autorski

pokaż więcej
Fani autora
Lista jest pusta
3
8
19
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (8)

Cytaty tego autora (0)

zgłoś błąd zgłoś błąd