Anna Czekanowska

(Anna Czekanowska-Kuklińska)

Polska muzykolog i etnograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, córka antropologa i etnografa, pioniera polskiej eugeniki Jana Czekanowskiego, badacza kultur pierwotnych Afryki i... Polska muzykolog i etnograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, córka antropologa i etnografa, pioniera polskiej eugeniki Jana Czekanowskiego, badacza kultur pierwotnych Afryki i podróżnika.

Studiowała muzykologię w latach 1948–1952 u Adolfa Chybińskiego na Uniwersytecie w Poznaniu. Od początku specjalizowała się w etnografii muzycznej. Brała udział w badaniach terenowych organizowanych w latach 50. przez Mariana i Jadwigę Sobieskich. Jej praca magisterska dotyczyła pieśni z regionu Opoczna.

Anna Czekanowska jest twórcą statystyczno-matematycznej metody analizy melodii ludowych. Opracowała ją na podstawie diagramów swego ojca Jana Czekanowskiego, a także w oparciu o klasyfikację taksonomiczną wywodzącą się z prac grupy matematyków z kręgu Hugo Steinhausa, profesora Uniwersytetów Lwowskiego i Wrocławskiego. Główną zasadą tej metody jest formalizacja analizy melodycznej, przetwarzanie informacji o różnicach, a następnie grupowanie melodii wg podobieństw.

W 1958 (publikacja w 1961) napisała pracę doktorską o pieśniach z regionu biłgorajskiego. Od 1957 pracowała w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1976 jako profesor. Wykształciła całe pokolenie znanych obecnie muzykologów, takich jak prof. Piotr Dahlig, prof.Sławomira Żerańska-Kominek, Katarzyna Dadak-Kozicka, Dorota Frasunkiewicz.

Autorka wielu prac i artykułów poświęconych muzyce ludowej oraz podręczników etnomuzykologii. Żona profesora UW Antoniego Kuklińskiego.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Czekanowska-Kukli%C5%84ska

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Etnografia muzyczna. Metodologia i metodyka
Etnografia muzyczna. Metodologia i metodyka
Anna Czekanowska

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec
Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec
Anna Czekanowska

5,5 (2 ocen i 0 opinii)
Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec
Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec. Autorstwa Anny Czekanowskiej to zarówno praca naukowa, jak i fascynująca gawęda o odmiennościach kulturowych różnych zakątków świata, o...
czytelników: 22 | opinie: 0 | ocena: 5,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
5
18
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (5)

zgłoś błąd zgłoś błąd