Adolf Gawalewicz

Adolf Gawalewicz urodził się w 1916 r. we Lwowie. W czerwcu 1939 r. uzyskał dyplom magistra praw na Uniwersytecie Jagiellońskim, a we wrześniu rozpoczął pracę w Urzędzie Stołecznego Miasta Krakowa. Ro... Adolf Gawalewicz urodził się w 1916 r. we Lwowie. W czerwcu 1939 r. uzyskał dyplom magistra praw na Uniwersytecie Jagiellońskim, a we wrześniu rozpoczął pracę w Urzędzie Stołecznego Miasta Krakowa. Rok później został aresztowany za udział w konspiracji i kolportaż nielegalnej prasy. W styczniu 1941 r. został przywieziony do Auschwitz. Od połowy czerwca 1944 r., po przeniesieniu kolejno do obozów Buchenwald, Dora, Ellrich i Bergen-Belsen, przeżywał dalszy koszmar obozowej gehenny.
Po wyzwoleniu, całkowicie wyczerpany, z poważnymi zmianami w płucach, trafił do sanatorium w Szwecji, gdzie powracał do zdrowia. Do Polski wrócił w 1946 r. i ponownie podjął pracę w administracji miejskiej. W 1948 r. uzyskał tytuł doktora na UJ. Oprócz pracy w urzędzie i na uczelni, poświęcił się także studiom nad problematyką obozową; jest autorem wielu artykułów i publikacji na ten temat.
Zmarł w 1987 r. w Krakowie.

źródło opisu: http://pl.auschwitz.org.pl/m/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=23&category_id=2&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=57

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Refleksje z poczekalni do gazu
Refleksje z poczekalni do gazu
Adolf Gawalewicz

7,81 (26 ocen i 4 opinii)
Refleksje z poczekalni do gazu
Bardzo obrazowe, tragiczne, a jednocześnie napisane z dystansem do rzeczywistości i warunków obozowych wspomnienia byłego więźnia Auschwitz, Adolfa Gawalewicza.
czytelników: 137 | opinie: 4 | ocena: 7,81 (26 głosów) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
39
97
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (39)

zgłoś błąd zgłoś błąd