Antoni Kraszewski

Urodził się w 1926 roku w polskiej kolonii Podiwanówka na Wołyniu. W czasie okupacji pracował jako robotnik leśny i walczył w partyzantce polskiej i radzieckiej. Był dwukrotnie ranny w walkach z hitle... Urodził się w 1926 roku w polskiej kolonii Podiwanówka na Wołyniu. W czasie okupacji pracował jako robotnik leśny i walczył w partyzantce polskiej i radzieckiej. Był dwukrotnie ranny w walkach z hitlerowskimi i ukraińskimi nacjonalistami. Po nieudanym zamachu na szefa żandarmerii w Kowlu został aresztowany przez gestapo.
Pobyt w gestapowskim więzieniu i obozie koncentracyjnym oraz służbę w jednostce amerykańskiej uczynił treścią "Ostatniego roku wojny". Książka ta uzyskała I nagrodę na konkursie "Nowin", zorganizowanym w 1983 roku z okazji czterdziestolecia LWP.
Po powrocie do Polski Antoni Kraszewski pracował a administracji, zdobywając równocześnie wykształcenie - ukończył studia ekonomiczne. Jego prace były nagradzane i wyróżniane na konkursach ogólnopolskich i regionalnych; fragmenty wspomnień opublikował w pismach "Z Pola Walki" i "Miesięcznik Literacki" oraz książkach; "Przywróceni do życia" (1976), "Synami pułku ich nazwano" (1980).
"Szczotki" "Ostatniego roku wojny", których niecierpliwie wyczekiwał, nie zastały Autora przy życiu. Antoni Kraszewski zmarł w czerwcu 1987 roku, opuszczając dzieci i rodzinę.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Ostatni rok wojny
Ostatni rok wojny
Antoni Kraszewski

7 (1 ocen i 1 opinii)
Ostatni rok wojny
Wspomnienia z więzienia w Kowlu, obozu w Kelsterbach oraz służby w 3888 Trockompany IX Armii USA
czytelników: 3 | opinie: 1 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd