Taigu Ryokan

Tigu Ryokan, zwany Wielkim Głupcem, jest jednym z najbardziej uwielbianych poetów japońskich. Miłośnicy poezji cenią go za bezpośredniość, z jaką opisuje swoje proste życie mnicha. Ryokan nie miał wła... Tigu Ryokan, zwany Wielkim Głupcem, jest jednym z najbardziej uwielbianych poetów japońskich. Miłośnicy poezji cenią go za bezpośredniość, z jaką opisuje swoje proste życie mnicha. Ryokan nie miał własnych uczniów ani nie należał do żadnej świątyni. Konsekwentnie odrzucał wszelkie honory związane ze statusem poety bądź buddyjskiego mnicha.
W rejonie Shikoku i Kyoto znany był jako wędrowny żebrak. W ten sposób oddawał się sztuce takuhatsu (żebranie), a także doskonalił się w sztuce pisania wierszy (szczególnie wierszy drogi kanshi) rozwijając swoje oryginalne podejście do kaligrafii. Jako swoją oazę obrał śnieżne okolice góry Kugami.
Nigdy nie opublikował żadnego ze swych wierszy. Oprócz takuhatsu i kaligrafii, jego buddyjska praktyka polegała na medytacji zazen i częstych spacerach po lesie. Ryokan potrafił jednak zapomnieć o swoich mnisich obowiązkach i oddawać się zabawom z dziećmi, z którymi miał niezwykły kontakt. Twierdził podobno, że najpełniejsze oświecenie osiąga grając z dziećmi w piłkę.
Kiedy miał już 70 lat, zakochał się ze wzajemnością w 28-letniej mniszce Teishin. Spotykali się rzadko, ale pozostawił po sobie serię miłosnych wierszy. Kiedy Ryokan umierał, posłano po Teishin i ostatnie chwile życia spędził w jej objęciach. Jej także zawdzięczamy zebranie wierszy poety.

źródło opisu: opis wydawc, http://www.miniatura.info.pl/index.html

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Wiersze drogi
Wiersze drogi
Taigu Ryokan

7,25 (4 ocen i 2 opinii)
Wiersze drogi
Autor:
Zbiór poezji japońskiego mnicha zen, Ryokana Taigu.
czytelników: 23 | opinie: 2 | ocena: 7,25 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
5
18
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Czytelnicy (5)

zgłoś błąd zgłoś błąd