Hans von Grimmelshausen

(Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen)

Pisarz niemiecki. Syn protestanckiego piekarza i gospodyni domowej w Gelnhausen. Pochodził ze zubożałej turyńskiej szlachty. Uczestniczył w wojnie trzydziestoletniej. Najpierw jako dwunastoletni chło... Pisarz niemiecki. Syn protestanckiego piekarza i gospodyni domowej w Gelnhausen. Pochodził ze zubożałej turyńskiej szlachty. Uczestniczył w wojnie trzydziestoletniej. Najpierw jako dwunastoletni chłopiec był świadkiem grabieży rodzinnego miasta przez wojska heskie (w 1634), potem (1639) służył jako żołnierz (dragon i muszkieter) oraz pisarz kancelarii pułkowej.

Po wojnie w 1649 założył rodzinę w Offenburgu, a następnie przeniósł się do Gaisbach w Renchtal, gdzie pracował jako handlarz końmi i winem. W tym czasie przyjął katolicyzm. Od 1662 do 1665 został wójtem w sąsiednim Ullenburgu. W tym czasie zaczął pracować jako pisarz. Od 1667 r. na służbie u biskupa Strasburga Leopold Wilhelm Habsburg jako sołtys (Schultheiß) w Renchen, które dotknęła wojna francusko-holenderska 1674-1675.

Większość dzieł Grimmelshausena została opublikowana pod pseudonimami, będącymi z reguły anagramami prawdziwego nazwiska pisarza, np.: Samuel Greifenson von Hirschfeld, Seigneur Meßmahl, Michael Rehulin v. Sehmsdorf, German Schleifheim v. Sulsfort, Erich Stainfels von Grufensholm, Philarchus Grossus von Trommenheim, Simon Lengfrisch von Hartenfels, Melchior Sternfels von Fuchshaim.

Głównym dziełem Grimmelshausena jest powieść szelmowska (picaresca) Der abenteuerliche Simplicissimus Teutsch obejmująca sześć książek, które zostały wydane w roku 1668 r. w trzech wydaniach. Powieść ta zdobyła uznanie dopiero kilka wieków później. Uważana jest za jedną z najlepszych powieści, jakie powstały w drugiej połowie XVII w.

źródło opisu: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Przygody Simplicissimusa
Przygody Simplicissimusa
Hans von Grimmelshausen

6,75 (4 ocen i 1 opinii)
Przygody Simplicissimusa Seria: Biblioteka Arcydzieł: Najsławniejsze Powieści Świata
Powieść łotrzykowska, zazwyczaj postrzegana jako najważniejsze siedemnastowieczne dzieło w obrębie gatunku. Jest ona również zaliczana do pierwszych powieści przygodowych z wieloma autobiog...
czytelników: 28 | opinie: 1 | ocena: 6,75 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
6
22
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (6)

zgłoś błąd zgłoś błąd