Vassilis Vassilikos

(Βασίλης Βασιλικός)

Grecki pisarz i dyplomata. Pochodzi z północnej greckiej wyspy Thassos, dorastał w Salonikach, ukończył tam szkoły prawniczej a potem przeniósł się do Aten, gdzie pracował jako dziennikarz. Ze względu... Grecki pisarz i dyplomata.
Pochodzi z północnej greckiej wyspy Thassos, dorastał w Salonikach, ukończył tam szkoły prawniczej a potem przeniósł się do Aten, gdzie pracował jako dziennikarz. Ze względu na jego działalność polityczną został zmuszony do emigracji po wojskowym zamachu stanu w 1967 - spędził poza krajem następne siedem lat (Włochy, Francja, Nowy Jork).

Pomiędzy 1981 a 1984 Vassilikos pracował jako dyrektor generalny państwowego kanału telewizyjnego ET1. Pracował jako asystent reżysera w produkcjach zagranicznych, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, montażysta scenariuszy, sprawozdawca scenariuszy Arte (1990-1993), dziennikarz i pisarz. Był aktorem amatorem. Był radnym gminy Ateny (1994-1996) i greckim ambasadorem UNESCO (1996-2004).

Jako autor, Vassilikos był bardzo płodnym i najczęściej tłumaczony pisarzem greckim. Wydał ponad 100 książek, w tym powieści, dramaty i poezję. Jego najbardziej znanym dziełem jest powieść polityczna "Z" (1967), która została przetłumaczona na trzydzieści dwa języki i była podstawą scenariusza okarowego filmu "Z" w reżyserii Costa-Gavras (z muzyką Mikis Theodorakis).

Jest laureatem wielu nagród i między innymi tytułu Officier des Arts et des Lettres przyznanym przez Republikę Francuską.

Posługuje się językiem angielskim, francuskim, włoskim i armeńskim. Tłumaczył Andre Gide, James Merrill, Debra Rezis i Balzac. Wiele jego książek zostało przetłumaczonych na 33 języków oraz opublikowanych w alfabecie Braille'a.

W 2008 Vassilikos należał do 41 innych osobistości Grecji, które potępiły działania wycofania książki Ersi Sotiropoulos "Zigzag Through the Bitter-Orange Trees" z greckich bibliotek szkolnych, po apelu Konstantinosa Plevrisa przeciwko Ministerstwu Edukacji Narodowej Grecji. W 2001 roku Petros Tatoulis poprosił o wycofanie tej konkretnej książki, charakteryzując ją jako pornograficzną z powodu prowokacyjnych scen seksualnych, które zawiera.

Jest żonaty z sopranistką Vasso Papantoniou, ma jedną córkę.

źródło opisu: tłumaczenie własne na podstawie Wikipedii

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Z (Z)
Z (Z)
Vassilis Vassilikos

6 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 6 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
5
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd