Laurie Lee

(Laurence Edward Alan)

Laurence Edward Alan "Laurie" Lee - angielski poeta, pisarz i scenarzysta, dorastający w wiosce Slad w Gloucestershire. Jego najbardziej znane dzieło to autobiograficzna trylogia z... Laurence Edward Alan "Laurie" Lee - angielski poeta, pisarz i scenarzysta, dorastający w wiosce Slad w Gloucestershire.
Jego najbardziej znane dzieło to autobiograficzna trylogia zawierająca "Cider with Rosie" (jabłecznik i Rosie) (1959), "As I Walked Out One Midsummer Morning" (1969) i "A Moment of War" (1991). Pierwsza część opowiada o jego dzieciństwie w Slad Valley. Druga koncentruje się na opuszczeniu domu i wyjeździe do Londynu oraz pierwszej wizycie w Hiszpanii w 1935, a trzecia - na powrocie do Hiszpanii w grudniu 1937 i przyłączeniu się do Republikańskich Brygad Międzynarodowych.

Urodzony w Stroud, w 1914r. przeniósł się wraz z rodziną do Slad. Ojciec jego po zakończeniu I wojny światowej, na której walczył w regimencie Royal West Kent, nie wrócił do rodziny. Lee i jego brat dorastali w miłości do matki rodziny (Light) i niechęci do rodziny ojca. Jako dwunastolatek zaczął naukę w Central Boys' School w Stroud. Jako 14-tolatek był zmuszany do gry na skrzypcach i tańców. Opuścił szkołę w wieku 15 lat i został chłopcem na posyłki w Chartered Accountants w Stroud. W 1931 znalazł się w Whiteway Colony, dwie mile od Slad, kolonii założonej przez Tołstojańskich Anarchistów. To dało mu pierwsze podstawy polityczne i tam poznał kompozytora Benjamina Frankela i 'Cleo'. W 1933 poznał Sophie Rogers, "egzotyczną piękność z ciemnymi kręconymi włosami", która przeniosła się do Slad z Buenos Aires, która wywarła na nim takie wrażenie, że później zapragnął pojechać do Hiszpanii. Jako dwudziestolatek pracował przez rok w biurze kancelisty i jako robotnik budowlany i mieszkał rok w Londynie zanim w 1935 wyjechał do Hiszpanii. By przeżyć grał na skrzypcach. Jego pierwsze zetknięcie z Hiszpanią jest tematem powieści "As I Walked Out One Midsummer Morning" (1969).

Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej w lipcu 1936 Lee został zabrany przez brytyjski niszczyciel z Gibraltaru, zbierający zniszczone obiekty brytyjskie na południowym wybrzeżu. Zaczął studiować sztukę (w tych latach poznał kobietę, która mu w tym pomogła) ale wrócił do Hiszpanii w 1937 jako ochotnik. Jego służba została szybko przerwana z powodu epilepsji. Doświadczenia te opisał w "A Moment of War" (1991). Zgodnie ze źródłami biograficznymi Lee walczył w hiszpańskiej wojnie domowej (1936–39) w armii republikańskiej przeciwko nacjonalistom generała Franco.

Zanim poświecił się całkowicie pisaniu w 1951, Lee pracował jako dziennikarz i scenarzysta. Podczas II wojny światowej zrealizował filmy dokumentalne dla wydziału filmowego General Post Office (1939–40) i Crown Film Unit (1941–43). Od 1944 do 1946 pracował jako edytor publikacji w Ministerstwie informacji. W 1950 Lee poślubił Catherine Francesca Polge, której ojciec był Prowansalczykiem a matką - jedna z sióstr Garman. Mieli córkę Jessie. Od 1950 do 1951 pracował jako główny edytor nagłówków na Festival of Britain, za co został wyróżniony Order of the British Empire (OBE) w 1952.

"Cider with Rosie" (Jabłecznik i Rosie) jest wciąż jedną z najpopularniejszych książek angielskich i czasami wykorzystywana jako lektura szkolna. Przedstawia wizję życia wiejskiego z przeszłości z czasu niewinności i prostoty. Dochody z książki pozwoliły Lee na kupno domku w Slad, wiosce jego dzieciństwa.

źródło opisu: tłumaczenie własne na podstawie Wikipedii

źródło zdjęcia: en.wikipedia.org/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bożonarodzeniowe opowieści
Bożonarodzeniowe opowieści
Henryk Sienkiewicz, Stanisław Grzesiuk, Melchior Wańkowicz, Władysław Stanisław Reymont, Jarosław Iwaszkiewicz, Arthur Conan Doyle, Stefan Wyszyński, Mikołaj Gogol, Maria Dąbrowska, Bolesław Prus, Antoni Czechow, Louisa May Alcott, O. Henry, Dylan Thomas, Laurie Lee

7,21 (14 ocen i 4 opinii)
Bożonarodzeniowe opowieści
"Bożonarodzeniowe opowieści" to kunsztownie dobrany zbiór najlepszych świątecznych opowiadań, które odkrywa się niczym prezenty pod choinką. Od wilgotnych wzgórz Walii, przez wiktoriański Lo...
czytelników: 171 | opinie: 4 | ocena: 7,21 (14 głosów)
Cydr z Rosie
Cydr z Rosie
Laurie Lee

7,4 (20 ocen i 10 opinii)
Cydr z Rosie
Autor:
Wraz z Lauriem Lee podróżujemy w przeszłość, do czasów tuż po I wojnie światowej, do małej i ubogiej angielskiej wioski w Gloucestershire. To tam w gronie licznego rodzeństwa, pod opieką porzuconej pr...
czytelników: 108 | opinie: 10 | ocena: 7,4 (20 głosów)
Jabłecznik i Rosie
Jabłecznik i Rosie
Laurie Lee

7,73 (15 ocen i 4 opinii)
Jabłecznik i Rosie
Autor:
Seria: Nike
Te wspomnienia z dzieciństwa znanego poety i pisarza angielskiego ukazały się w roku 1959, kiedy to Laurie Lee po raz pierwszy od dwudziestu lat powrócił do ubogiej wioski w hrabstwie Gloucester, gdzi...
czytelników: 75 | opinie: 4 | ocena: 7,73 (15 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

3
72
277
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Czytelnicy (72)

zgłoś błąd zgłoś błąd