Szymun Wroczek

Szymun Wroczek urodził się w 1976 roku na Uralu, wychował się w Niżniewartowsku w Zachodniej Syberii. Ukończył Moskiewski Uniwersytet Nafty i Gazu im. I.M. Gubkina. W 2003 roku rozpoczął naukę w Rosyj... Szymun Wroczek urodził się w 1976 roku na Uralu, wychował się w Niżniewartowsku w Zachodniej Syberii. Ukończył Moskiewski Uniwersytet Nafty i Gazu im. I.M. Gubkina. W 2003 roku rozpoczął naukę w Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej na wydziale aktorstwa. („Pisać nie mogłem, bo w pisarstwie wykorzystywane są te same mięśnie, co w aktorstwie”). Po roku przeniósł się do Wyższej Szkoły Teatralnej im. Szczukina na wydział reżyserii teatru dramatycznego (kurs Leonida Heifetza) („To było dopiero szczęście!”). W 2005 roku odszedł z teatru („Być może nie na zawsze, nie chcę zgadywać”). Sam o sobie mówi: „Obecnie moim zawodem jest pisarstwo”. Autor Pitera mieszka w Moskwie. Prawdziwe nazwisko ukrywa. Pseudonim Szymun Wroczek przybrał na cześć bohatera filmu, w którym jeden przyjaciel zdradza drugiego w imię wyższego celu. („Tam był wielki moralny dylemat. Bardzo mnie to poruszyło”). Wroczek lubi stawiać swoich bohaterów w podobnych sytuacjach. Literackim debiutem Szymuna w 2001 roku było opowiadanie „Troje martwych bogów”. Swoją pierwszą książkę, zbiór opowiadań „Do sierżanta nikt nie dzwoni”, wydał w 2006 roku. Autor powieści „Dziki talent”, razem z Witalijem Obedinem, Metro 2033: Piter, „Rzym. Ostatni legat” i wielu opowiadań. Laureat nagród: magazynu „Mir Fantastiki” za najlepszy rosyjski zbiór opowiadań („Do sierżanta nikt nie dzwoni”, 2006); Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki „Zwiezdny Most” (Najlepszy debiut: „Do sierżanta nikt nie dzwoni”, 2006) oraz międzynarodowego konwentu fantastyki „RosKon” (Metro 2033: Piter, 2011). Niedawno drukarnię opuścił drugi zbiór opowiadań Szymuna Wroczka „Tango żelaznego serca”.

źródło opisu: www.insignis.pl

źródło zdjęcia: ww.insignis.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Piter
Piter
Szymun Wroczek

6,95 (1703 ocen i 166 opinii)
Piter Cykl: Piter. Podziemny Blues (tom 1)
Seria: Uniwersum Metro 2033
Dawniej: Piotrogród, Leningrad; dziś: Sankt Petersburg, Petersburg lub po prostu Piter. W mieście nad Newą, podobnie jak w Moskwie, atomową apokalipsę przetrwali tylko ci, którzy mieli szczęście znale...
czytelników: 3177 | opinie: 166 | ocena: 6,95 (1703 głosy)
Piter. Wojna
Piter. Wojna
Szymun Wroczek

6,98 (98 ocen i 28 opinii)
Piter. Wojna Cykl: Piter. Podziemny Blues (tom 2)
Seria: Uniwersum Metro 2035
Piter. Wojna Szymuna Wroczka to pierwsza książka nowego cyklu Uniwersum Metro 2035, gałęzi Uniwersum Metro 2033; oba wywodzą się z kultowej postapokaliptycznej powieści Dmitrija Glukhovsky’ego – Metro...
czytelników: 274 | opinie: 28 | ocena: 6,98 (98 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
2165
1127
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (23)

Czytelnicy (2165)

Cytaty tego autora (30)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
„Piter. Wojna” Szymuna Wroczka – nowe oblicze świata Metra Dmitrija Glukhovskiego

Projekt Uniwersum Metro 2033 wystartował dziewięć (dziewięć!) lat temu. Niemal dziewięćdziesiąt książek napisanych przez autorów z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Polski, Anglii i Włoch przekształciło mapę Ziemi z postnuklearnej pustyni w migoczącą płomykami ludzkich dusz żywą tkankę.


więcej
Suren Cormudian, autor „Wędrowca” odwiedzi Polskę

W związku z premierą „Wędrowca” – jednej z najważniejszych lektur w świecie „Metra 2033” – 21 lutego o godz. 18.00 w warszawskim Empiku (Empik Junior) z fanami serii spotka się autor książki Suren Cormudian. Będzie to niepowtarzalna okazja, by z autorem porozmawiać, zdobyć jego autograf i zrobić sobie z nim zdjęcie. Zapraszamy!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd