Ellis Dillon

Irlandzka pisarka, autorka 50 książek. Jej prace przetłumaczono na 14 języków. jej rodzina była zaangażowana w politykę rewolucyjną (niepodległość Irlandii). Jej wuj Joseph Mary Plunkett był jednym z... Irlandzka pisarka, autorka 50 książek. Jej prace przetłumaczono na 14 języków.
jej rodzina była zaangażowana w politykę rewolucyjną (niepodległość Irlandii). Jej wuj Joseph Mary Plunkett był jednym z sygnatariuszy 1916 Proclamation (Proklamacja Republiki Irlandii) i został rozstrzelany po powstaniu wielkanocnym.
Uczyła się w szkole Urszulanek Unii Rzymskiej w Sligo, potem pracowała krótko w hotelu i przemyśle kateringowym. W 1940r. poślubiła Cormaca Ó Cuilleanáina, profesora University College Cork starszego od niej o 17 lat. Mieli 3 dzieci, w tym irlandzka poetkę i profesorkę Trinity College w Dublinie Eiléan Ní Chuilleanáin oraz syna Cormaca Ó Cuilleanáina, również profesora Trinity College, który pisał powieści pod nazwiskiem Cormac Millar.
Zaczęła pisać książki dla dzieci po irlandzku a następnie po angielsku w latach 40-tych XX wieku w tym serię popularnych powieści dla młodzieży z których niektóre ("The Lost Island", "The Island of Horses") są wciąż publikowane mimo upływu 50 lat.
W latach 60-tych przeniosła się do Rzymu. Po śmierci męża w 1970r. opublikowała doskonale przyjętą powieść historyczną "Across the Bitter Sea" (1973). W 1974r. poślubiła amerykańskiego pochodzenia krytyka i profesora Viviana Merciera.
Eilís Dillon zmarła w 1994r. i jest pochowana wraz z drugim mężem w Clara, County Offaly.
Nagroda jej imienia jest przyznawana corocznie w ramach Bisto Book of the Year Awards.

źródło opisu: tłumaczenie własne na podstawie Wikipedii

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Zasadzka
Zasadzka
Ellis Dillon

0 (0 ocen i 0 opinii)
Zasadzka
Autor:
Ilustrowała Irena Kuran-Bogucka.
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
0
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd