Jan Kostwiński

(Fidel)

Jan Kostwiński ps. Fidel urodzony w Lwowie, artysta plastyk zajmujący się haftem, gobelinami, fotografią, zainspirowany kolorystyką barw bieszczadzkich lasów, szczególnie jesienią i ich zmiennością w... Jan Kostwiński ps. Fidel urodzony w Lwowie, artysta plastyk zajmujący się haftem, gobelinami, fotografią, zainspirowany kolorystyką barw bieszczadzkich lasów, szczególnie jesienią i ich zmiennością w pozostałych porach roku a także dębiną, która po ścięciu jesienią ma barwę niebieską, a latem z lekka szarą postanowił w latach 60-tych XX wieku zająć się sztuką intarsji.

W roku 1968 założył Amatorskie Koło Prac Plastycznych Intarsja, które
w 1980 r. zmieniło ramę na Wojskowe Koło Intarsji Ziemi Łódzkiej. Całe dorosłe życie

Fidela związane jest z Wojskiem Polskim, które patronuje pracowni prowadzonej przez Niego dla żołnierzy intarsjonistów, których kolejne roczniki zgłębiają tajniki intarsji. W toku 6-misiecznej nauki pod okiem Mistrza doskonali się 10 adeptów sztuki z różnych środowisk i stron Polski, który przekazuje im swoje pasje i doświadczenie, ciesząc się, że będzie miał następców. Żołnierze – intarsiści malują drewnem obrazy tematycznie związane z historią i wojskiem współczesnym, pięknem przyrody, scenki rodzajowe, baśniowe, heraldykę, stroje ludowe, architekturą, końmi. Członkowie koła wystawiali swoje prace w ponad czterdziestu krajach świata, na różnych kontynentach, a ich prace znajdują się w muzeach, zbiorach prywatnych w 69 krajach całego świata. Jan Kostwiński jest trzykrotnym laureatem nagród Ministra Obrony Narodowej i dwukrotnym Ministra Kultury i Sztuki. Swoje prace prezentował w takich krajach jak: Syria, Egipt, Kuba, Finlandia, Rosja, Wielka Brytania, Izrael, Szwecja, Niemcy, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Holandia, Włochy, Francja i na wielu wystawach w Polsce.

źródło opisu: http://www.dwor.stryszow.pl/intarsja.php

źródło zdjęcia: z okładki Sztuka intrasji w Wojsku Polskim

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Sztuka intrasji w Wojsku Polskim
Sztuka intrasji w Wojsku Polskim
Jan Kostwiński

9 (1 ocen i 1 opinii)
Sztuka intrasji w Wojsku Polskim
Przepięknie wydany album przedstawiający najpiękniejsze dzieła sztuki intarsji w Wojsku Polskim. Informacje podane w książce zostały zredagowane w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosy...
czytelników: 1 | opinie: 1 | ocena: 9 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd