Jurek Becker

Niemiecki pisarz i syn Maxa Beckera. Jurek Becker urodził się 30 września w Łodzi, w czasie okupacji niemieckiej znanej jako Litzmannstadt. Data urodzenia została jednak zniekształcona, ponieważ jego... Niemiecki pisarz i syn Maxa Beckera.
Jurek Becker urodził się 30 września w Łodzi, w czasie okupacji niemieckiej znanej jako Litzmannstadt. Data urodzenia została jednak zniekształcona, ponieważ jego ojciec chciał go uchronić przed wysiedleniem z getta, zawyżając wiek swojego syna. Później pisarz nie był w stanie przypomnieć sobie rzeczywistej daty urodzin. Prawdopodobnie był nawet kilka lat młodszy, niż podaje się w typowych źródłach.

Jego rodzice byli Żydami, a jego ojciec, pochodzący z Bawarii Max Becker (1900-1972), był urzędnikiem, a później prokurentem w fabryce odzieżowej. W 1939 Jurek Becker został wraz z rodzicami przesiedlony do łódzkiego getta. Mając lat 5 trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, a następnie do Sachsenhausen. Po zakończeniu wojny udało się jego ojcu, który przeżył obóz Auschwitz-Birkenau, odnaleźć syna za pomocą amerykańskiej organizacji charytatywnej. W trakcie wojny zginęło około 20 członków jego rodziny, większości z których nie zdążył poznać. Jedynymi, którzy ocaleli był późniejszy pisarz, jego ojciec oraz ciotka, która zdążyła przed wybuchem wojny uciec do USA.
W 1945 r. Jurek Becker zamieszkał wraz ze swoim ojcem na Lippehner Straße 5 w Berlinie Wschodnim.
Sytuacja była najcięższa w szkole, wszędzie uznawano go za obcego i do niedawna jeszcze prześladowanego, a koledzy ze szkolnej ławy pogardzali nim. Największym szkolnym szczęściem było wówczas dla niego unikanie błędów. Poza tym życie w Berlinie było znośne, ponieważ Żydzi cieszyli się pewnymi przywilejami i otrzymywali np. lepsze kartki żywnościowe.

Po 1945 r. Becker mieszkał ciągle w Berlinie Wschodnim, jego współlokatorem był między innymi Manfred Krug. W 1955 r. zdał maturę, odbył dwa lata służby wojskowej w armii NRD i został członkiem FDJ. Na przekór swojemu ojcu, który pragnął, by jego syn został lekarzem, rozpoczął w 1957 roku studia filozoficzne i został członkiem SED. Po szóstym semestrze został relegowany z uniwersytetu z przyczyn politycznych i rozpoczął życie jako literat.
Żenił się dwukrotnie i że miał trzech synów, z których najmłodszy, Jonathan, urodził się w 1990 roku. Zmarł na rozpoznanego pod koniec 1995 roku raka jelita.

źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jurek_Becker_1.jpg?uselang=pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Amanda bez serca
Amanda bez serca
Jurek Becker

0 (0 ocen i 0 opinii)
Amanda bez serca
Autor:
Amanda bez serca jest powieścią o miłości i polityce, o wpływie polityki na związki uczuciowe bohaterów. O różnych fazach i różnych obliczach miłości, o urokach i trudach bycia razem ludzi dwojga płci...
czytelników: 5 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Bronsteins Kinder
Bronsteins Kinder
Jurek Becker

0 (0 ocen i 0 opinii)
Bronsteins Kinder
Autor:
Seria: Süddeutsche Zeitung Bibliothek [Romane]
1973 entdeckt der achtzehnjährige Hans Bronstein, dass sein Vater zusammen mit zwei anderen Männern im Wochenendhaus einen ehemaligen KZ-Aufseher gefangen hält und von ihm ein Geständnis seiner Ver...
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Jakub Łgarz
Jakub Łgarz
Jurek Becker

7,6 (20 ocen i 1 opinii)
Jakub Łgarz
Autor:
Akcja dzieje się w 1944r., w getcie. Jakub przypadkowo usłyszawszy komunikat radiowy o zwycięstwie wojsk sowieckich nad Niemcami, przekazuje tę wiadomość innym, budząc w nich nadzieję. Odtąd udając, ż...
czytelników: 88 | opinie: 1 | ocena: 7,6 (20 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
27
69
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (27)

zgłoś błąd zgłoś błąd