Christian Kampmann

duński pisarz realistyczny. Kampmann był przedstawicielem pisarzy nowego realizmu lat 60. i 70. XX wieku w Danii. Powieści jego odzwierciedlają mentalny stan społeczeństwa duńskiego w okresie od zako... duński pisarz realistyczny.

Kampmann był przedstawicielem pisarzy nowego realizmu lat 60. i 70. XX wieku w Danii. Powieści jego odzwierciedlają mentalny stan społeczeństwa duńskiego w okresie od zakończenia II wojny światowej do lat 80.

Typowymi bohaterami Kampmanna byli przedstawiciele klasy średniej i wyższej nie umiejący znaleźć się w swoim środowisku. Autor znał osobiście to środowisko, jego konwencje i dylematy - sam pochodził z zamożnego dyrektorskiego domu, oprócz tego przez wiele lat ukrywał swoją orientację homoseksualną za parawanem tradycyjnej rodziny z dwójką dzieci.

Z wykształcenia był Kampmann dziennikarzem. W latach 1964-70 pracował w duńskim dzienniku telewizyjnym, jednocześnie pisząc do Aktuelt, potem pracował w dziale kultury dziennika Information. W 1973 odznaczony nagrodą literacką Złote Laury.

Kampmann został zamordowany w 1988 roku na wyspie Læsø. Mordercą był jego partner, pisarz Jens Michael Schau. Para spędzała wakacje na wyspie, aby dopisać kontynuację jednego z najpopularniejszych duńskich seriali telewizyjnych, Matador.

W grudniu 2004 do kin weszła kilkugodzinna ekranizacja czterotomowej powieści Kampmanna Rodzina Gregersen.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Christian_Kampmann

źródło zdjęcia: http://123nonstop.com/biography/Kampmann,_Christian

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Anegdoty losu: Antologia nowel i opowiadań duńskich
Anegdoty losu: Antologia nowel i opowiadań duńskich
Hans Christian Andersen, Karen Blixen, Anders Bodelsen, Martin Andersen Nexø, Søren Aabye Kierkegaard, Tove Ditlevsen, Klaus Rifbjerg, Dorrit Willumsen, Ulla Dahlerup, Sven Holm, Holger Drachmann, Henrik Pontoppidan, Johannes Vilhelm Jensen, Christian Kampmann, Andreas William Heinesen, Ivan Malinovski, Poul Ørum

7,67 (6 ocen i 0 opinii)
czytelników: 67 | opinie: 0 | ocena: 7,67 (6 głosów)
Buty są ważne
Buty są ważne
Anders Bodelsen, Klaus Rifbjerg, Peter Seeberg, Villy Sørensen, Dorrit Willumsen, Ulla Dahlerup, Sven Holm, Christian Kampmann, Ole Sarvig, Svend Aage Madsen, Leif Panduro, Henrik Stangerup, Cecil Bodker, Frank Jaeger, Benny Andersen

6,5 (2 ocen i 0 opinii)
Buty są ważne
"Buty są ważne", wybór nowel duńskich - paralelny do wydanego w roku 1972 w "Czytelniku" wyboru nowel szwedzkich "Kość słoniowa" - prezentuje dziewiętnaście utworów dziew...
czytelników: 8 | opinie: 0 | ocena: 6,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
12
63
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (12)

zgłoś błąd zgłoś błąd