Sabina Berman

(Sabina Berman Goldberg)

Sabina Berman (właśc. Sabina Berman Goldberg) – Meksykanka, autorka scenariuszy teatralnych i filmowych, poetka, pisarka, publicystka. Urodziła się 21 sierpnia 1956 roku w Ciudad de México w rodzin... Sabina Berman (właśc. Sabina Berman Goldberg) – Meksykanka, autorka scenariuszy teatralnych i filmowych, poetka, pisarka, publicystka.

Urodziła się 21 sierpnia 1956 roku w Ciudad de México w rodzinie polskich i austriackich imigrantów o żydowskich korzeniach. Studiowała psychologię, literaturę meksykańską i reżyserię.

Jako jedyna w historii czterokrotnie zdobyła Meksykańską Nagrodę Teatralną (Premio Nacional de Teatro Mexicano), zaś w 2000 roku została laureatką Krajowej Nagrody Dziennikarskiej (Premio Nacional de Periodismo) za "Mujeres y poder" ("Kobiety i władza"), zbiór wywiadów z najważniejszymi kobietami z Meksyku. Otrzymała również liczne nagrody w takich kategoriach jak poezja i literatura dziecięca.

Jest autorką scenariuszy do wielu filmów, m.in. "El traspatio" (2009, meksykański kandydat do Oscara 2010, traktujący o seryjnych morderstwach kobiet w Ciudad Juárez) czy "The History of Love" (2012, reż. Alfonso Cuarón).

Jej debiutancka, nieco autobiograficzna powieść to "La bobe" (1990), której tytuł pochodzi od słowa "bubbeh", oznaczającego "babcia" w języku jidysz.

Wydana w 2010 "Dziewczyna, która pływała z delfinami" odniosła wielki sukces i już została przetłumaczona na wiele języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski szwedzki czy holenderski.

źródło zdjęcia: http://2.bp.blogspot.com/_hY5S31qyeTk/TI4mUfYQVAI/AAAAAAAAADA/G-gMjosSSBk/s1600/Sabina+Berman+3.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dziewczyna, która pływała z delfinami
Dziewczyna, która pływała z delfinami
Sabina Berman

6,4 (504 ocen i 133 opinii)
Dziewczyna, która pływała z delfinami
Autor:
Karen zawsze była inna. Kiedy ciotka odnalazła ją w pustym domu, dziewczynka nie potrafiła mówić, czytać, pisać ani przebywać wśród ludzi. Nie wiedziała, co znaczy smutek, radość czy miłość. Miała za...
czytelników: 1475 | opinie: 133 | ocena: 6,4 (504 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
611
856
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (611)

Cytaty tego autora (13)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd