Janusz Niczyporowicz

Rocznik 1952. Dziennikarz, reportażysta, prozaik. Ukończył historię na Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Debiutował jako poeta w 1969 roku na antenie Rozgłośni Polskiego Radia w Białyms... Rocznik 1952. Dziennikarz, reportażysta, prozaik. Ukończył historię na Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Debiutował jako poeta w 1969 roku na antenie Rozgłośni Polskiego Radia w Białymstoku. W roku później jego wiersze opublikowały „Kontrasty". W 1974 roku Janusz Niczyporowicz rozpoczął pracę w redakcji tego miesięcznika. Pisał reportaże i opowiadania. Drukował je w „Kontrastach", „Gazecie Białostockiej" i Tygodniku Studenckim „ITD".

Debiutancki zbiór reportaży pt. „Maskarada" ukazał się w 1979 roku. Kolejne książki to: „Coraz więcej mamy wrogów" /1983/, „Czyściec" /1986/, „Smarkateria" /1988/, „Czerwony pająk" /1990/, „Rosyjska ruletka" /1993/, „Hegemon" /1994/, „Rok 1994" /1996/, „Kraina proroków" /1997/, „Opowiadania" /2000/ oraz „Zew Itaki" /2001/.

Janusz Niczyporowicz współpracował z wieloma pismami - swoje reportaże drukukował w „Rzeczpospolitej", „Gazecie Wyborczej", „Polityce", „Krasnogrudzie" i „Przeglądzie Tygodniowym".

Jest laureatem wielu nagród literackich - min. Nagrody imienia Juliana Bruna i Nagrody Literackiej imienia Wiesława Kazaneckiego.

Był zapalonym wędkarzem. Felietony i opowiadania poświęcone tej tematyce publikuje w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Był członkiem Związku Literatów Polskich, mieszkał w Białymstoku.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Beria Czerwony pająk
Beria Czerwony pająk
Janusz Niczyporowicz

7 (1 ocen i 0 opinii)
Beria Czerwony pająk
Książka jest krótką biografią Ławrientija Berii, jednego z głównych wykonawców zbrodni stalinowskich.
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)
Kraina Proroków
Kraina Proroków
Janusz Niczyporowicz

7 (1 ocen i 0 opinii)
Kraina Proroków
Nigdy nie przybyłem do Krainy Proroków w takim sensie, w jakim rozumie się podróż. A więc skądś odjeżdżam. Dokądś zmierzam. Wreszcie tam jestem. Nie uczyniłem tego, albowiem nigdy z tej Krainy nie wyj...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)
Maskarada
Maskarada
Janusz Niczyporowicz

0 (0 ocen i 0 opinii)
Maskarada
Autor - stosując metodę obserwacji uczestniczącej - w przebraniu i z wymyślonym życiorysem penetrował wiele środowisk. Był m.in. pomocnikiem lekarza w -izbie wytrzeźwień, monterem samochodowym, drwale...
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Rosyjska ruletka
Rosyjska ruletka
Janusz Niczyporowicz

5 (1 ocen i 0 opinii)
Rosyjska ruletka
Oczywiście, nie ma wątpliwożci, ze agenci KGB działali i nadal działają w naszym kraju, ale w tej materii wszystko trzeba udowodnić i dopiero wtedy pociągnąć do odpowiedzialności karnej. KGB działa na...
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 5 (1 głos)
Smarkateria
Smarkateria
Janusz Niczyporowicz

6 (2 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 6 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

5
8
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (8)

zgłoś błąd zgłoś błąd