Wu Czeng-en

(Ruzhong, Wú Chéng'ēn, 汝忠)

Chiński powieściopisarz i poeta z czasów dynastii Ming. Ojciec, Wu Rui, był wykształconym rzemieślnikiem, który musiał zrezygnować ze studiów, by zapewnić byt rodzinie; zaraził jednak syna pasją do li... Chiński powieściopisarz i poeta z czasów dynastii Ming.
Ojciec, Wu Rui, był wykształconym rzemieślnikiem, który musiał zrezygnować ze studiów, by zapewnić byt rodzinie; zaraził jednak syna pasją do literatury i zapewnił mu dobre wykształcenie podstawowe. Wu Cheng'en kilkukrotnie podchodził do egzaminów cesarskich, ale bez powodzenia; dopiero jako dojrzały mężczyzna dostał się cesarski Uniwersytet w Nankinie, a następnie pełnił funkcje urzędnicze. Prawdopodobnie rozczarowany stylem uprawianej polityki, zrezygnował z kariery urzędniczej i resztę życia spędził jako ubogi uczony-literat, ceniony za swój talent i kunszt pisarski.

Jest uznawany za autora Xiyouji Wędrówka na zachód, jedna z klasycznych chińskich powieści. Literatura w języku potocznym była uważana za mało wartościową i niegodną prawdziwego uczonego, była jednak niezmiernie popularna wśród ówczesnej chińskiej "klasy średniej": stosunkowo zamożnych i wykształconych mieszkańców miast. Opublikował też liczne wiersze i drobne utwory, wydane przez spadkobierców w kilku tomach.

źródło opisu: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Małpi bunt
Małpi bunt
Wu Czeng-en

6,91 (22 ocen i 2 opinii)
Małpi bunt
Autor:
Wybór z jednego z najbardziej cenionych arcydzieł klasycznej beletrystyki chińskiej, powieści pt. "Wędrówka na zachód" (XVI w.). Zawiera wybór 14 skróconych rozdziałów z pierwszych 20 rozdziałów orygi...
czytelników: 95 | opinie: 2 | ocena: 6,91 (22 głosy)
Wędrówka na Zachód
Wędrówka na Zachód
Wu Czeng-en

7,04 (26 ocen i 3 opinii)
Wędrówka na Zachód
Autor:
Wybór rozdziałów z klasycznego dzieła chińskiej beletrystyki "Wędrówka na Zachód". Zawiera wybór fragmentów od 21 do 100 rozdziału oryginału. Wybór z pierwszych 20 rozdziałów oryginału zamie...
czytelników: 127 | opinie: 3 | ocena: 7,04 (26 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
61
146
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (61)

Cytaty tego autora (5)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd