Arkadiusz Henryk Piekara

Polski fizyk, wykładowca, pisarz naukowy, humanista. Był profesorem fizyki na Politechnice Gdańskiej, uniwersytetach w Poznaniu i Warszawie. Zdał maturę w Gimnazjum im. Rejtana w Warszawie w 1922. Stu... Polski fizyk, wykładowca, pisarz naukowy, humanista. Był profesorem fizyki na Politechnice Gdańskiej, uniwersytetach w Poznaniu i Warszawie.
Zdał maturę w Gimnazjum im. Rejtana w Warszawie w 1922. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu dyplomu magistra filozofii w 1927, był asystentem prof. Stefana Pieńkowskiego na Wydziale Fizyki UW.

W 1928 Tadeusz Łopuszański zaproponował mu pozycję profesora fizyki w nowo utworzonym Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie. Urządził wspaniale pracownie wyjątkowe w szkole średniej z miejscami dla indywidualnej pracy dla zdolnych studentów. Co najmniej dwaj jego studenci osiągnęli później sławę jako naukowcy - Aleksander Łempicki i Józef Zwisłocki. Piekara sam wykorzystał znakomite warunki pracy ażeby prowadzić zasadnicze badania nad dielektrykami. W 1936 roku Arkadiusz Piekara wraz z młodszym bratem Brunonem (również student szkoły) wykrył w nitrobenzenie efekt, który nazwano odwrotnym nieliniowym efektem dielektrycznym. Równocześnie habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W czasie wojny więziony w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau został uwolniony 29 sierpnia 1940r. i wrócił do Krakowa. Były student rydzyński Jakub Tomaszewicz dał mu pracę i schronienie w fabryce azotowej w Mościcach. Tam udzielał lekcji fizyki pracownikom.

Używając pseudonim Profesor brał udział w wywiadzie gospodarczo-przemysłowym 'AK. Analizował w laboratorium przy fabryce materiały z rakiety V2, która wystrzelona z poligonu koło miejscowości Blizna spadła niedaleko Żurawicy. Wyniki jego badań zostały przesłane do Londynu.

W styczniu 1945 wrócił do Krakowa i pracował na uniwersytecie. Na jesieni 1946 dr Piekara został kierownikiem I Katedry Fizyki Politechniki Gdanskiej[4]. Tematyka badań naukowych prowadzonych pod kierownictwem prof. A. Piekary obejmowała polaryzację dielektryczną w cieczach dipolowych, ferroelektryki oraz efekty elektrooptyczne w dielektrykach.

W 1952 prof. Piekara przyjął pozycję profesora fizyki na Uniwersytecie Poznańskim. Postanowił zbudować lasery. Miały one stanowić bazę do prowadzenia badań w dziedzinie radiospektroskopii i optyki nieliniowej[5] .

W 1965 przeniósł się do Warszawy, gdzie objął katedrę fizyki na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, która została specjalnie dla niego stworzona[6]. Tam wykładał do 1974. Wtedy przeszedł do Instytutu Fizyki PAN.

Profesor Piekara wyróżniał się wśród wielu innych wykładowców i pisarzy naukowych jasnym sposobem tłumaczenia trudnych spraw. Używał prostych przykładów; wykładał pięknym językiem. Jego własny entuzjazm dla fizyki przenosił na słuchaczy i czytelników. Napisał dwie książki dla dzieci. Wśród jego studentów wyróżniają się dr Stanisław Kielich i dr Andrzej Więckowski.

Był członkiem korespondentem (od 1962) i członkiem rzeczywistym (od 1973) Polskiej Akademii Nauk.

19 grudnia 1983 prof. Piekara został wyróżniony doktoratem honoris causa przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu[7].. Dostał wiele odznaczeń i orderów, m.in.: Order Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski; Odznaka Honorowa Miasta Poznania; Medal Marie Curie-Skłodowskiej (dwukrotnie); Krzyż Oświęcimski.

Miał syna Andrzeja z pierwszą żoną, Wandą Zawadzką. Z drugą żoną, Krystyną Chodzicką, miał syna Marka i córkę Lidię.

źródło opisu: wikipedia

źródło zdjęcia: http://paula.univ.gda.pl/~ptf/historia/historia_sylwetki.htm

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Ciekawe historie o powietrzu
Ciekawe historie o powietrzu
Arkadiusz Henryk Piekara

7 (1 ocen i 0 opinii)
Ciekawe historie o powietrzu Seria: Technika wokół nas
Powietrza nie można dotknąć, tak jak się dotyka jakiegoś przedmiotu, na przykład ściany. Bo mur, kamień, drzewo - to "ciała stałe", a powietrze nie jest ciałem stałym. Nie można też zobaczyć...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)
O maszyniście Felusiu, który był mędrcem
O maszyniście Felusiu, który był mędrcem
Arkadiusz Henryk Piekara

7,67 (3 ocen i 1 opinii)
O maszyniście Felusiu, który był mędrcem
Rozdział I autor przedstawia czytelnikowi wąskowatą kolejkę i jej maszynistę, pana Felusia Rozdział II, który maszynistę Felusia przedstawia jako myśliciela Rozdział III, w którym czytelnik dowiaduje...
czytelników: 7 | opinie: 1 | ocena: 7,67 (3 głosy)
Zważono Ziemię
Zważono Ziemię
Arkadiusz Henryk Piekara

7,33 (3 ocen i 1 opinii)
Zważono Ziemię
Książka popularnonaukowa dla dzieci o Ziemi z fizycznego punku widzenia – zasady Newtona. Opracowanie graficzne Mateusz Gawryś.
czytelników: 8 | opinie: 1 | ocena: 7,33 (3 głosy) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
6
9
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Czytelnicy (6)

zgłoś błąd zgłoś błąd