św. Franciszek Salezy

Św. Franciszek Salezy żył we Francji w Sabaudii w latach 1567-1622. Pochodził ze znakomitego rodu francuskiego de Sales (Salezych). Jak na tamtą epokę uzyskał wszechstronne wykształcenie przede wszyst... Św. Franciszek Salezy żył we Francji w Sabaudii w latach 1567-1622. Pochodził ze znakomitego rodu francuskiego de Sales (Salezych). Jak na tamtą epokę uzyskał wszechstronne wykształcenie przede wszystkim w Paryżu i w Padwie. Przez 20 lat pełnił funkcję biskupa genewskiego rezydującego jednak w Annecy. Był znakomitym duszpasterzem, kaznodzieją, niezrównanym kierownikiem duchowym i pisarzem.
Wraz ze św. Joanną Franciszką de Chantal założył klauzurowy Zakon Nawiedzenia NMP (Sióstr Wizytek) zasłużony przede wszystkim w szerzeniu czci Najświętszego Serca Jezusa.
Mimo iż był z natury człowiekiem porywczym i wybuchowym, wytrwałą i heroiczną pracą nad sobą osiągnął tak nieprawdopodobny stopień dobroci i łagodności, iż zastanawiano się jak dobry musi być Bóg, jeżeli tyle dobroci mieści się w sercu Biskupa Genewskiego.
Zmarł 28 grudnia 1622r. w Lionie; ciało przewieziono do Annecy i pochowano w tamtejszej katedrze.
Papież Pius IX ogłosił go Doktorem Kościoła, a Pius XI - patronem dziennikarzy i prasy katolickiej.

źródło opisu: okładka książki

źródło zdjęcia: www.brewiarz.pl

pokaż więcej
Fani autora
3
40
87
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (40)

Cytaty tego autora (0)

zgłoś błąd zgłoś błąd