Antoni Pospieszalski

Pochodził z mieszanej rodziny (matka Niemka). W 1919 wraz z rodziną wrócił do Poznania. W 1934 ukończył polonistykę na Uniwersytecie w Poznaniu. Uczestnik kampanii wrześniowej, w tym bitwy nad Bzurą j... Pochodził z mieszanej rodziny (matka Niemka). W 1919 wraz z rodziną wrócił do Poznania. W 1934 ukończył polonistykę na Uniwersytecie w Poznaniu. Uczestnik kampanii wrześniowej, w tym bitwy nad Bzurą jako plutonowy 17. Dywizji Gnieźnieńskiej. Ranny, dostał się do niewoli. Zbiegł z obozu jenieckiego. Następnie służył w brygadzie spadochronowej generała Sosabowskiego. Będąc w Wielkiej Brytanii wstąpił do SOE, gdzie szkolił się w Szkocji jako łącznik radiowy (później był instruktorem w Audley End). Od 1944 był w Polsce jako cichociemny członek i tłumacz brytyjskiej misji wojskowej przy AK.

Po wojnie powrócił do Anglii i pracował jako nauczyciel gimnazjalny (m.in. w latach 1945-1948 prowadził w Szkocji Wojskowy Kurs Gimnazjalny). Działacz emigracyjny i dziennikarz, m.in. sekcji polskiej BBC (1952-1975) i centrali BBC (podczas II Soboru Watykańskiego).

Współpracownik paryskiej "Kultury", gdzie publikował cykl felietonów pt. "O religii bez namaszczenia", wydany później w Polsce jako książka. W swojej twórczości krytycznie oceniał działania papieża Jana Pawła II. Był ponadto członkiem redakcji "Pamiętnika Literackiego". Jego teksty publikowały też m.in. londyńskie "Wiadomości", "Aneks", "The Tablet", "The Month".

Mieszkał w Londynie.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Pospieszalski

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Pospieszalski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
O religii bez namaszczenia
O religii bez namaszczenia
Antoni Pospieszalski

0 (0 ocen i 0 opinii)
O religii bez namaszczenia
Antoni Pospieszalski w felietonach publikowanych przez lata w paryskiej Kulturze pod zbiorczym tytułem "O religii bez namaszczenia" swobodnie porusza się po szeroko rozumianej problematyce e...
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd