Mendele Mojcher-Sforim

Mendele Mojcher Sforim (właśc. Szalom Jaakow Abramowicz) (1835-1917) Pochodził biednej rodziny z Kopyl koło Słucka. Kształcił się w okolicznych jesziwach, a po ukończeniu nauki wędrował przymierając g... Mendele Mojcher Sforim (właśc. Szalom Jaakow Abramowicz) (1835-1917)
Pochodził biednej rodziny z Kopyl koło Słucka. Kształcił się w okolicznych jesziwach, a po ukończeniu nauki wędrował przymierając głodem. W Kamieńcu Podolskim trafił pod opiekę poety Abrahama Bera Gotlobera, który pomógł mu i zachęcił do pisania. Mendele Mojcher Sforim mieszkał następnie w Berdyczowie, Żytomierzu, gdzie kształcił się na rabina oraz w Odessie, gdzie kierował miejscową Talmud-Torą.
Pierwsze utwory pisał w języku hebrajskim. Debiutował w piśmie „Ha-Maggid” w 1856 roku. Około roku 1864 roku zaczął pisać w jidysz. W latach 60. i 70. powstały utwory prozatorskie: Dos kleyne mensthele, Fishke der krumer, Di klyatshe, Masoes Benyamin ha-Shlishi oraz dramaty: Di takse, Der Prizyv. Napisał także poemat o historii narodu żydowskiego Yudel. W latach 1875-1885 wydawał kalendarze („Der nitslekher kalendar”), z popularnymi opracowaniami dotyczącymi historii i nauk przyrodniczych. Zajmował się opracowywaniem i tłumaczeniem swoich dzieł na hebrajski lub jidysz. Jego ostatnim dziełem była ukończona tuż przed śmiercią autobiografia Shloyme reb Chayms. Zmarł w Odessie w 1917 roku. Był jeden z twórców nowoczesnej literatury jidysz, przez wielu określany mianem „dziadka literatury jidysz”.

źródło opisu: http://www.polona.pl/dlibra/collectiondescription2?dirids=31#11

źródło zdjęcia: http://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=1999

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Podróże Beniamina Trzeciego
Podróże Beniamina Trzeciego
Mendele Mojcher-Sforim

6,34 (32 ocen i 6 opinii)
Podróże Beniamina Trzeciego Seria: Biblioteka Pisarzy Żydowskich
Bohaterowie, Żydzi z Tuniejadówki, wyruszają w podróż niczym Don Kichot i Sancho Pansa w powieści Cervantesa. Przemierzają wymyślone miasteczka wschodniej Europy z humorem, a czasem nawet sarkazmem pr...
czytelników: 70 | opinie: 6 | ocena: 6,34 (32 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
44
26
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (44)

zgłoś błąd zgłoś błąd