Adam Heydel

Adam Zdzisław Heydel (ur. 6 grudnia 1893 w Gardzienicach koło Ciepielowa pod Radomiem, zm. 14 marca 1941 w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz) – polski ekonomista. Ukończył gimnazjum im. Jan... Adam Zdzisław Heydel (ur. 6 grudnia 1893 w Gardzienicach koło Ciepielowa pod Radomiem, zm. 14 marca 1941 w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz) – polski ekonomista.

Ukończył gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie studiował na uczelniach wyższych Moskwy i Kijowa. W 1922 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim Krakowie gdzie uzyskał doktorat. W latach 1921-1922 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 1925 uzyskał habilitację z ekonomii politycznej. W 1927 został wykładowcą ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1929 profesorem nadzwyczajnym tej uczelni.

Adam Heydel był przedstawicielem szkoły krakowskiej w ekonomii, opowiadał się za liberalizmem gospodarczym. Krytykował etatyzm i interwencjonizm gospodarczy polski międzywojennej. Zajmował się badaniami naukowymi nad teorią ekonomii i zagadnieniami dochodu narodowego.

W latach 1930-1931 był prezesem Klubu Narodowego w Krakowie. W 1933 za krytykę sanacji został odsunięty z katedry ekonomii UJ. W 1934 został kierownikiem instytutu ekonomii Polskiej Akademii Umiejętności. Na Uniwersytet Jagielloński powrócił w 1937.

Po rozpoczęciu okupacji niemieckiej w Polsce, został aresztowany 6 listopada 1939 przez Niemców w ramach akcji wymierzonej w inteligencję, Sonderaktion Krakau. Następnie został umieszczony wraz z innymi profesorami w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Zwolniony 8 lutego 1940 zaangażował się w pracę konspiracyjną. Wkrótce został ponownie zatrzymany i osadzony w więzieniu w Skarżysku-Kamiennej, z którego został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz gdzie został rozstrzelany w zbiorowej egzekucji 14 marca 1941.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Zdzis%C5%82aw_Heydel

źródło zdjęcia: http://mises.pl/projekty/projekty-wydawnicze/adam-heydel-dziela-zebrane/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dzieła Zebrane
Dzieła Zebrane
Adam Heydel

9 (1 ocen i 0 opinii)
Dzieła Zebrane
Autor:
Najnowsza publikacja Instytutu Misesa — Dzieła zebrane Adama Heydla — powinna się przyczynić do głębszego zrozumienia tego, że prawda się nie starzeje. Ponadto pomoże nam, Polakom, uświadomić sobie, ż...
czytelników: 53 | opinie: 0 | ocena: 9 (1 głos)
Etatyzm po polsku
Etatyzm po polsku
Adam Heydel

4,67 (3 ocen i 1 opinii)
czytelników: 13 | opinie: 1 | ocena: 4,67 (3 głosy)
Kapitalizm i socjalizm wobec etyki
Kapitalizm i socjalizm wobec etyki
Adam Heydel

5 (1 ocen i 1 opinii)
czytelników: 6 | opinie: 1 | ocena: 5 (1 głos)
Liberalizm i etatyzm. Wybór pism
Liberalizm i etatyzm. Wybór pism
Adam Heydel

7,75 (4 ocen i 0 opinii)
Liberalizm i etatyzm. Wybór pism
Autor:
Wybór pism czołowego myśliciela liberalnego II RP, związanego z ruchem narodowo-demokratycznym, zwolennika idei wolnorynkowych i przeciwnika etatyzmu, którego wady celnie wskazywał w swoich tekstach....
czytelników: 28 | opinie: 0 | ocena: 7,75 (4 głosy)
Wybór tekstów
Wybór tekstów
Adam Heydel

10 (1 ocen i 0 opinii)
Wybór tekstów
Autor:
Wybór tekstów jednego z najwybitniejszych polskich ekonomistów (obecnie już niestety zapomnianego), przedstawiciela tzw. szkoły krakowskiej, działającego i tworzącego w czasie II RP Adama Heydla. Adam...
czytelników: 15 | opinie: 0 | ocena: 10 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

5
11
97
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (8)

Czytelnicy (11)

Cytaty tego autora (11)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd