Andrzej Dominiczak

Andrzej Dominiczak (ur. 15 grudnia 1954 w Warszawie) - działacz społeczny, publicysta, tłumacz, prezes Towarzystwa Humanistycznego. Założyciel i prezes fundacji Sapere Aude - polskiego partnera Cent... Andrzej Dominiczak (ur. 15 grudnia 1954 w Warszawie) - działacz społeczny, publicysta, tłumacz, prezes Towarzystwa Humanistycznego. Założyciel i prezes fundacji Sapere Aude - polskiego partnera Center for Inquiry Transnational z siedzibą w Buffalo, USA.

Studiował psychologię (Uniwersytet Warszawski) i filozofię (m.in. roczne prywatne seminarium filozoficzne w Sydney oraz cykl seminariów z etyki w ramach "Summer studies" w Center for Inquiry w Buffalo). Prowadził psychoterapię dla narkomanów, szkołę rodzenia i poradnictwo dla ofiar przemocy w rodzinie. Opracował i stosował także, nowe na gruncie polskim podejście zwane "psychoterapią filozoficzną", łączące niektóre elementy terapii humanistycznej z refleksją typu filozoficznego.

W latach 80. ubiegłego wieku działał w ruchu antywojennym i wolnościowym. Na początku lat 90. ub. w. współtworzył ruch humanistyczno-wolnomyślicielski w Polsce. W 1991 r. wraz z Jerzym Ciechanowiczem i Haliną Jóźwiak (Postek) utworzył Towarzystwo Humanistyczne, które zajmowało się krzewieniem świeckiego humanizmu w Polsce. W ramach TH przygotował m.in. projekt "konkordatu z niewierzącymi", zajmował się prawami i wolnościami młodzieży, kobiet oraz problemami społecznymi o wymiarze światopoglądowym.

W roku 1995 był współzałożycielem a następnie współprzewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Humanistycznych, integrującej polski ruch laicki i humanistyczny. W jego ramach blisko współpracował z Barbarą Stanosz.

Reprezentował polski ruch humanistyczny na konferencjach w Berlinie, Utrechcie, Bratysławie, Amsterdamie, Buffalo, Toledo. Organizował dwie międzynarodowe konferencje humanistyczne w Warszawie (1996, 2002).

W wydawnictwie "Książka i Prasa" prowadzi serię wydawniczą "Prometeusz" i "Sapere Aude" - cykl książek o charakterze wolnomyślicielskim i antyklerykalnym.

Przetłumaczył na polski m.in. "Dawne Indie kraina tajemnic. Zaginione cywilizacje", "Misjonarska miłość. Matka Teresa w teorii i w praktyce" Christophera Hitchensa, "Święty koszmar" Jamesa A. Haughta, "Watykan zdemaskowany" Paula L. Williamsa, "Bez miłosierdzia".

Od wielu lat jest członkiem redakcji kwartalnika Bez Dogmatu. Publikował ponadto w NIE, Życiu Warszawy, Świecie oraz w zagranicznych pismach humanistycznych.

Współpracuje z ruchem feministycznym, w szczególności z Centrum Praw Kobiet. Jest autorem lub współautorem licznych raportów, publikacji i tłumaczeń dotyczących dyskryminacji kobiet oraz przemocy w rodzinie.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bez miłosierdzia: Jana Pawła II wojna z ludźmi
Bez miłosierdzia: Jana Pawła II wojna z ludźmi
Andrzej Dominiczak

6,89 (27 ocen i 2 opinii)
Bez miłosierdzia: Jana Pawła II wojna z ludźmi
To pierwsza w Polsce książka poświęcona w całości krytyce Jana Pawła II. Składają się na nią najciekawsze artykuły wybrane ze źródeł polskich i światowych. Ich autorzy poddają surowej ocenie samego pa...
czytelników: 72 | opinie: 2 | ocena: 6,89 (27 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
28
41
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (28)

zgłoś błąd zgłoś błąd