Rudolf Ranoszek

Polski profesor, filolog starożytnego Wschodu. Urodził się w rodzinie chłopskiej jako ósmy z dziesięciorga dzieci. Od 1900 do 1906 uczęszczał do miejscowej szkoły powszechnej, w 1906 trafił do Państ... Polski profesor, filolog starożytnego Wschodu.

Urodził się w rodzinie chłopskiej jako ósmy z dziesięciorga dzieci.

Od 1900 do 1906 uczęszczał do miejscowej szkoły powszechnej, w 1906 trafił do Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Gliwicach. Już wtedy zainteresował się Starożytnym Wschodem i nauczył hebrajskiego.

W 1914 rozpoczął studia na uniwersytecie we Wrocławiu, studiując filologię klasyczną, hetytologię i asyrologię. Za rozprawę "Ein Brief des Königs Hattusil von Hatti an den König Kadašman-Enhil von Babylon aus den Anfang des XIII Jahrhundert v. Chr" otrzymał tytuł doktora filozofii.

W 1929 rozpoczął studia na Filologii Starożytnego Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie Warszawskim. W 1930 wyjechał na dalsze studia do Lipska. W 1935 habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie hetytologii i asyrologii, w tym samym roku został też docentem na tej uczelni. W 1949 został mianowany przez ówczesnego Prezydenta RP profesorem nadzwyczajnym Filologii Wschodu Starożytnego. W jego 85 rocznicę urodzin została wydana specjalna "Księga pamiątkowa", która została dedykowana uczonemu przez uczniów i współpracowników.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Ranoszek

źródło zdjęcia: http://www.jastrzebie.pl/item1889.html

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Religie Bliskiego Wschodu i dawnej Europy. Zarys dziejów
Religie Bliskiego Wschodu i dawnej Europy. Zarys dziejów
Maciej Popko, Franciszek Machalski, Włodzimierz Szafrański, Stanisław Piekarczyk, Witold Tyloch, Cezary Kunderewicz, Bogdan Kupis, Rudolf Ranoszek, Janina Rosen-Przeworska

7,11 (9 ocen i 1 opinii)
Religie Bliskiego Wschodu i dawnej Europy. Zarys dziejów
Obecnie, pierwsze masowe wydanie niniejszej książki stanowi autoryzowany skrót części drugiej III wydania "Zarysu dziejów religii" opracowanego przez Komitet Redakcyjny: prof. Józef Keller - przewo...
czytelników: 34 | opinie: 1 | ocena: 7,11 (9 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
13
20
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (13)

zgłoś błąd zgłoś błąd