Karol Małek

działacz mazurski, pisarz, folklorysta, publicysta i nauczyciel. Pochodził z rodziny polskiej.Pod koniec I wojny światowej w 1917 został powołany do armii pruskiej do służby w kawalerii. Po odbyciu pr... działacz mazurski, pisarz, folklorysta, publicysta i nauczyciel. Pochodził z rodziny polskiej.Pod koniec I wojny światowej w 1917 został powołany do armii pruskiej do służby w kawalerii. Po odbyciu przeszkolenia przeniesiono go jednak do artylerii i wysłano na front zachodni, gdzie walczył w okolicach Verdun. Po zawieszeniu broni w 1918 uczestniczył w organizacji rad robotniczych w armii pruskiej (jako sympatyk Związku Spartakusa).

W latach 20. i 30. był nauczycielem i kierownikiem w różnych szkołach w Działdowie i okolicach. Był także działaczem ewangelickim. Prowadził także działalność oświatową wśród Mazurów. W 1931 pełnił funkcję sekretarza Związku Mazurów, a od kwietnia 1935 do wybuchu II wojny światowej prezesem nowego ZM w Działdowie.

Współpracował z "Gazetą Mazurską" oraz "Kalendarzem dla Mazurów". Publikował wiersze, artykuły, prace folklorystyczne i felietony.

źródło opisu: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Z Mazur do Verdun
Z Mazur do Verdun
Karol Małek

3 (1 ocen i 0 opinii)
Z Mazur do Verdun
Autor:
Wspomnienia 1890- 1919, stanowi początek cyklu wspomnieniowego znanego bojownika o polskość ziemi Mazurskiej.Z Mazur do Verdun – wspomnienia autora z okresu dzieciństa, młodości oraz służby w wojsku p...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 3 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd