Elżbieta Grymel

Urodzona w roku 1954, rodowita żorzanka (z domu Hrubesz), wczesne dzieciństwo spędziła na „starym mieście", które jawi się często w jej opowieściach jako „miejsce magiczne". Z wykształcenia jest plast... Urodzona w roku 1954, rodowita żorzanka (z domu Hrubesz), wczesne dzieciństwo spędziła na „starym mieście", które jawi się często w jej opowieściach jako „miejsce magiczne". Z wykształcenia jest plastyczką, a z zamiłowania pisarką. Debiutowała w roku 1983 w „Kronikach Rybnickich" Od prawie trzydziestu lat publikuje swoje utwory na łamach prasy regionalnej ( „Nowiny" w latach 1986 - 1994, 2003 - 2004 oraz od 2009 do nadal) i ogólnopolskiej (m.in. „Bluszcz" 2009). Są to podania, legendy i opowieści z okolic Żor, oparte na zasłyszanych wątkach ludowych oraz opowiadania współczesne. Autorka często sama ilustruje swoje dzieła.
Od roku 1996 współpracuje z „Kalendarzem Żorskim". Podania i legendy żorskie drukowała też w „Gazecie Żorskiej" w latach1996 -1998.
Wraz z panią Zofią Przeliorz napisała podania i legendy żorskie zawarte w książce „Żory piórem i pędzlem 2",wydanej w 2003 roku, a w roku 2009 została współautorką wydania „Żory piórem i pędzlem 3"(legendy śląskie z okolic Żor).
Zajęła trzecie miejsce w żorskim konkursie literackim „Szkryflomy po ślonsku" (2007r.) i pierwszą lokatę w konkursie „Żorskie opowieści" (2009r.) za opowieść „Córka kata".
Uzyskała również nagrodę za publikację w miesięczniku „Bluszcz" (maj 2009r.).
W latach osiemdziesiątych współpracowała z TMMŻ przy przygotowaniu konkursów „Co wiesz o Żorach" i corocznie odwiedzała żorskie szkoły podstawowe, gdzie opowiadała zapisane przez siebie legendy.
Obecnie od kilku lat pisze teksty gwarowe dla małych artystów z Kółka Regionalnego w Szkole Podstawowej nr 16 w Żorach.
Ma na swoim koncie także kilka indywidualnych i zbiorowych wystaw malarskich zarówno w kraju ( w latach 1983 -1991 i 1997), jak i zagranicą (Czechy 1997), oraz wyróżnienie za ilustracje do legendy „O dzielnym księciu Raciborze" (Racibórz 2006r.)
Od 2005 roku nadal czekają na kolejkę do druku jej „Scenki i monologi śląskie"

źródło opisu: http://www.e-kultura.zory.pl/strona-237-Literaci+Elzbieta_Grymel.html

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Jak tu u nos piyknie
Jak tu u nos piyknie
Elżbieta Grymel

6 (1 ocen i 0 opinii)
Jak tu u nos piyknie
Są to scenki i monologi w gwarze śląskiej z okolic Żor i Rybnika. Choć książka jest przeznaczona dla dzieci( konkursy gwary), każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Autorzy: Elżbieta Grymel i Zofia Prz...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 6 (1 głos)
Żorskie opowieści (zbiór opowiadań)
Żorskie opowieści (zbiór opowiadań)
Elżbieta Grymel

9 (1 ocen i 1 opinii)
Żorskie opowieści (zbiór opowiadań)
Są to opowiadania z miastem Żory w tle, nagrodzone w I i II konkursie literackim "Żorskie opowieści" (rok 2009 i 2010), Autorami są: Elżbieta Grymel ("Córka kata" i "Kachlino) , Joanna Polok ("Domo...
czytelników: 3 | opinie: 1 | ocena: 9 (1 głos)
Żory piórem i pędzlem 2
Żory piórem i pędzlem 2
Elżbieta Grymel, Zofia Przeliorz

9 (1 ocen i 1 opinii)
Żory piórem i pędzlem 2
W 2002 roku ukazał się pierwszy albumik z cyklu 'Żory piórem i pędzlem' wydany przez Towarzystwo Miłośników Miasta Żory i Centrum Regionalne w Osinach. Wydanie to zawierało nagrodzone prace plastyczn...
czytelników: 3 | opinie: 1 | ocena: 9 (1 głos)
Żory piórem i pędzlem 4
Żory piórem i pędzlem 4
Jadwiga Tabor, Urszula Niechoj, Elżbieta Grymel, Zofia Przeliorz

7 (1 ocen i 1 opinii)
Żory piórem i pędzlem 4
Oddajemy w Wasze ręce czwarty tomik książki z serii "Żory Piórkiem i Pędzlem". Zawarte w nim legendy i opowieści o Żorach i innych miastach, miejscowościach Górnego Śląska są autorstwa Zofii Przeliorz...
czytelników: 3 | opinie: 1 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
3
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (2)

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd