Baruch Milch

Baruch Milch, polski lekarz żydowskiego pochodzenia z Podhajców (dzisiejsza Ukraina), ukrywany przez Polaków w okolicach Tłustego, pisał swój dziennik przez dziewięć miesięcy, od lipca 1943 r. do marc... Baruch Milch, polski lekarz żydowskiego pochodzenia z Podhajców (dzisiejsza Ukraina), ukrywany przez Polaków w okolicach Tłustego, pisał swój dziennik przez dziewięć miesięcy, od lipca 1943 r. do marca 1944 r. Opisywał czasy przedwojenne, rodzinę, studia w Czechach, historyczny kontekst i przede wszystkim najtrudniejsze wojenne przeżycia i kolejne śmierci: własnego trzyletniego syna, rozstrzelanego przez Niemców wraz z babką i ciotką, a także późniejszą śmierć trzyletniego siostrzeńca żony, uduszonego przez własnego ojca, w obawie przed wydaniem całej ukrywającej się rodziny nazistom.

Milch przeżył wojnę; w 1946 r. przed wyjazdem z Polski przekazał manuskrypt Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej. Jak pisze polski wydawca książki „swego manuskryptu szukał potem przez dziesiątki lat – bez powodzenia”. Rękopis w archiwach ŻIH przeleżał ponad 40 lat, a odkrył go historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Baruch Milch zmarł w 1989 r., ale przed śmiercią zdążył z pamięci odtworzyć swój dziennik, tym razem po hebrajsku. Dziesięć lat później w Izraelu nieżyjąca już córka Barucha Milcha Shosh Avigal wydała po hebrajsku książkę będącą kompilacją obu tekstów. W Polsce w 2001 r. Ośrodek Karta wydał skróconą wersję przechowywanego w ŻIH dziennika.

źródło opisu: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1520158,1,dzienniki-niezgody.read

źródło zdjęcia: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1520158,1,dzienniki-niezgody.read

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Testament
Testament
Baruch Milch

7,36 (14 ocen i 4 opinii)
Testament
Autor:
Szkodliwe robactwo ludzkości czyli mój testament po Hitlerjadzie. Relacja o charakterze biograficznym żydowskiego lekarza ukrywającego się w czasie wojny w okolicach Tłustego na Podolu. Zapis powst...
czytelników: 42 | opinie: 4 | ocena: 7,36 (14 głosów) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
17
29
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (17)

Cytaty tego autora (3)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd