Romuald Śreniawa-Szypiowski

Historyk, archiwista, działacz kombatancki, uczestnik powstania warszawskiego. Urodził się w Lublinie. Jako szesnastoletni chłopiec wstąpił do konspiracji by uczestniczyć w walkach powstania warsza... Historyk, archiwista, działacz kombatancki, uczestnik powstania warszawskiego.
Urodził się w Lublinie. Jako szesnastoletni chłopiec wstąpił do konspiracji by uczestniczyć w walkach powstania warszawskiego. W czasie walk, wraz z batalionem Czata49 zgrupowania Radosław przebył szlak bojowy z Woli przez Starówkę, Śródmieście i Czerniaków na Mokotów. Podczas walk był trzykrotnie ranny. Wzięty do niewoli przez armię niemiecką, trafił do stalagu w Sandbostel, skąd wrócił do Polski w grudniu 1945 roku.
W latach 50. był przez cztery lata więźniem politycznym za członkostwo w Armii Krajowej. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim.
Był właścicielem największego prywatnego zbioru, dokumentów i pamiątek z okresu powstania warszawskiego. Kolekcja obejmowała blisko tysiąc zdjęć, setki dokumentów konspiracyjnych Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, oraz prasy i ulotek.
Między innymi w zbiorze znalazły się oryginalne egzemplarze "Biuletynu Informacyjnego" z 3 października 1944 r. z artykułem "Walka przerwana" na pierwszej stronie. Znaczną część zbiorów stanowiły osobiste dokumenty żołnierzy i uczestników powstania warszawskiego, przekazywane przez samych kombatantów albo ich rodziny. Wśród pamiątek znajdowały się także plakaty, opaski, książeczki wojskowe oraz niezwykły eksponat, jakim jest jeden z dwu ocalałych sztandarów powstańczych, należący do pierwszej kompanii Zemsta, batalionu Pięść. Sztandar uszyły w czasie powstania, z poszewek, siostry zakonne prowadzące dom starców na Woli.
Swoje zbiory zaczął gromadzić jeszcze w okresie powstania warszawskiego, ukrywając je później w trzech zalutowanych puszkach. Wartość historyczna, archiwum przez kombatantów i znawców tematu była oceniana niezwykle wysoko.
W czasie swojego życia Romuald Śreniawa Szypiowski rzadko kiedy pokazywał swoją kolekcję materiałów. 21 czerwca 2004 roku siostrzenica historyka – Bogumiła Pelc uroczyście przekazała zbiory Romualda Śreniawy Szypiowskiego w darze Archiwum Akt Nowych. Przekazane teczki zajmują łącznie 15 metrów.
Od połowy lat 60. Romuald Śreniawa Szypiowski zbierał ankiety biograficzne uczestników powstania. Pod koniec życia miał ich 20 tysięcy. Ankiety biograficzne zebrane przez niego są świadectwem walki wielu zapomnianych żołnierzy i innych uczestników. Całość miała posłużyć do stworzenia "Słownika biograficznego powstania warszawskiego".
Przez wiele lat pracował w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy.
Był autorem kilkudziesięciu artykułów na temat Armii Krajowej i powstania warszawskiego.
Zmarł w maju 2003 roku.

źródło opisu: www.wikipedia.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Barykady Powstania Warszawskiego 1944
Barykady Powstania Warszawskiego 1944
Romuald Śreniawa-Szypiowski

0 (0 ocen i 0 opinii)
Barykady Powstania Warszawskiego 1944
W Warszawie lat II wojny światowej barykady pojawiły się dwukrotnie. Po raz pierwszy we wrześniu 1939 r. na przedmieściach oraz na głównych ulicach i arteriach wiodących do centrum miasta (miały one w...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
3
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd