Maria Szyszkowska

Maria Szyszkowska (ur. 7 października 1937 w Warszawie) – polska filozof i polityk, działaczka społeczna, wykładowca akademicki, senator V kadencji. W 1961 ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwers... Maria Szyszkowska (ur. 7 października 1937 w Warszawie) – polska filozof i polityk, działaczka społeczna, wykładowca akademicki, senator V kadencji.

W 1961 ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1962 na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej. Po obronie doktoratu na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego w 1967 odeszła z tej uczelni. Działała w Stowarzyszeniu PAX Bolesława Piaseckiego.

Pracowała na pół etatu jako adiunkt na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK. W rok po uzyskaniu habilitacji w 1973 na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ministerstwo skierowało ją do pracy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Równolegle w kolejnych latach wykładała w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Profesorem nadzwyczajnym została w 1988, a zwyczajnym w 1993. Od 1992 zaczęła ponownie pracować na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku utworzyła, jako pracownik zatrudniony na pół etatu, Zakład Filozofii Polityki w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Kierowała nim do 1994. Na UW wykłada filozofię współczesną, filozofię kultury i filozofię prawa. Przez półtora roku wykładała filozofię na uniwersytecie w Wiedniu. Opublikowała kilkadziesiąt książek i kilkaset artykułów.

Działalność polityczna, poglądy:

Jest wiceprzewodniczącą polskiego oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Należy m.in. do Związku Literatów Polskich, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Internationale Gesellschaft "System der Philosophie". Jest członkinią zespołu redakcyjnego "Wolnomularza Polskiego". Była przewodniczącą rady kwartalnika naukowego "Małżeństwo i Rodzina" oraz założycielką "Inicjatywy Otwarci". Współpracowała z tygodnikiem "Fakty i Mity", w którym przez 3 lata prowadziła stałą rubrykę. Publikowała także w dzienniku "Trybuna" oraz miesięczniku "Medycyna dla Ciebie".


W latach 1993–1997 była członkiem Trybunału Stanu. W 2001 z ramienia koalicji SLD-UP została wybrana senatorem V kadencji z okręgu warszawskiego. Należała do Sojuszu Lewicy Demokratycznej i tworzonego przez senatorów lewicy klubu "Lewica Razem". Przewodniczyła komisji etyki SLD, należała do Platformy Socjalistycznej założonej w ramach tej partii.

Autorka m.in. nieuchwalonych projektów kodeksu honorowego osób pełniących funkcje publiczne, ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci (który jako pierwszy w Polsce został złożony w Senacie w 2003), a także projektów ustaw dotyczących aborcji i eutanazji.

26 stycznia 2005 wystąpiła z SLD. W maju tego samego roku ogłosiła zamiar startu w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny. Uzyskała poparcie Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja", Demokratycznej Unii Kobiet oraz niewielkich organizacji i partii lewicowych (Pracownicza Demokracja, Stowarzyszenie na Rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum, Komunistyczna Partia Polski, Nowa Lewica). Sama deklarowała, że zebrała 96 959 podpisów poparcia pod swoją kandydaturą, co nie pozwoliło jej na start w wyborach. W programie przedwyborczym domagała się m.in. natychmiastowego wycofania wojsk polskich z Iraku i wprowadzenia zasiłków dla wszystkich bezrobotnych.

W odbywających się w tym samym roku wyborach parlamentarnych startowała do Sejmu z warszawskiej listy Polskiej Partii Pracy, otrzymując 2590 głosów.

W sierpniu 2006 uzyskała honorowe członkostwo w partii RACJA Polskiej Lewicy. Od 22 września 2007 do 21 marca 2009 była jej przewodniczącą. Wystąpiła z partii po wycofaniu się RACJI z koalicji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Polską Partią Socjalistyczną.

Jest prezesem Pacyfistycznego Stowarzyszenia Wolnej Myśli, członkinią honorową stowarzyszenia ATTAC Polska i jednym z założycieli Polskiego Forum Społecznego.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Szyszkowska

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Szyszkowska

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Całe życie w opozycji - rozmowy z Marią Szyszkowską
Całe życie w opozycji - rozmowy z Marią Szyszkowską
Maria Szyszkowska, Ewa Pajestka-Kojder

7 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)
Człowiek uwikłany. Ideały jako drogowskazy
Człowiek uwikłany. Ideały jako drogowskazy
Maria Szyszkowska

0 (0 ocen i 0 opinii)
Człowiek uwikłany. Ideały jako drogowskazy
Prof. zw. dr hab Maria Szyszkowska-filozof, senator RP V kadencji, b. sędzia Trybunału stanu RP. W 2005 roku nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Habilitowała się an wydziale Filozoficznym KUL...
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Demokracja w XXI wieku
Demokracja w XXI wieku
Maria Szyszkowska

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Drogowskazy
Drogowskazy
Maria Szyszkowska

8 (3 ocen i 1 opinii)
Drogowskazy
Żyjąc wspólnie nie powinno się lękać manifestowania własnych przekonań. Nie powinno się przywdziewać wprowadzających w błąd otoczenie, masek dla naszego ja. Trzeba mimo zawiedzionego zaufania z nową w...
czytelników: 20 | opinie: 1 | ocena: 8 (3 głosy)
Dzieje filozofii
Dzieje filozofii
Maria Szyszkowska

4,5 (4 ocen i 0 opinii)
Dzieje filozofii
Podręcznik filozofii od starożytnej po współczesną. Mamy też rozdział poświęcony filozofii polskiej. Szyszkowska stosuje podział filozofii na: filozofię przedkantowska i pokantowską.
czytelników: 18 | opinie: 0 | ocena: 4,5 (4 głosy)
Etyka
Etyka
Maria Szyszkowska

10 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 10 (1 głos)
Europejska filozofia prawa
Europejska filozofia prawa
Maria Szyszkowska

6 (2 ocen i 0 opinii)
Europejska filozofia prawa Seria: Podręczniki Prawnicze
Autorka prezentuje problematykę podręcznika na tle historycznym i postrzega ją w kontekście europejskiej wspólnoty kulturowej.
czytelników: 8 | opinie: 0 | ocena: 6 (2 głosy)
Filozofia codzienności w rzeczywistości neoliberalnej
Filozofia codzienności w rzeczywistości neoliberalnej
Maria Szyszkowska

0 (0 ocen i 0 opinii)
Filozofia codzienności w rzeczywistości neoliberalnej
Niniejsza książka stanowi swoistą poezję filozoficzną; każdy króciutki tekst, osadzony w realiach, zmusza do głębokich refleksji, a przez to pozwala stawać się lepszym. Teksty Marii Szyszkowskiej to s...
czytelników: 12 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Filozofia w Europie
Filozofia w Europie
Maria Szyszkowska

1 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 1 (1 głos)
Granice zwierzeń
Granice zwierzeń
Maria Szyszkowska

6,6 (10 ocen i 1 opinii)
Granice zwierzeń
"Zwierzam się w tej książce z moich uczuć, doznań i przemyśleń. Pojawiają się też wątki biograficzne. Granicą zwierzeń zawartych tu jest lęk, by nie nudzić Czytelników sprawami nadto osobistymi. A ta...
czytelników: 35 | opinie: 1 | ocena: 6,6 (10 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

25
110
226
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (110)

zgłoś błąd zgłoś błąd