Karol Małłek

Działacz mazurski, pisarz, folklorysta, publicysta i nauczyciel. Pochodził z rodziny polskiej. Był synem Wilhelma i Henryki Augusty z Mareńskich. Jego bracia (Edward i Robert M. Edward) byli akt... Działacz mazurski, pisarz, folklorysta, publicysta i nauczyciel. Pochodził z rodziny polskiej. Był synem Wilhelma i Henryki Augusty z Mareńskich. Jego bracia (Edward i Robert M. Edward) byli aktywnymi działaczami ruchu mazurskiego.
Żonaty z Wilhelminą A. Piechą, z którą miał trzech synów – historyka, prof. Janusza Małłka, a także ks. ewangelickiego Ryszarda Małłka oraz nauczyciela Leopolda Małłka.

Pod koniec I wojny światowej w 1917 został powołany do armii pruskiej do służby w kawalerii. Po odbyciu przeszkolenia przeniesiono go jednak do artylerii i wysłano na front zachodni, gdzie walczył w okolicach Verdun. Po zawieszeniu broni w 1918 uczestniczył w organizacji rad robotniczych w armii pruskiej (jako sympatyk Związku Spartakusa).

W latach 20. i 30. był nauczycielem i kierownikiem w różnych szkołach w Działdowie i okolicach. Był także działaczem ewangelickim. Prowadził także działalność oświatową wśród Mazurów. W 1931 pełnił funkcję sekretarza Związku Mazurów, a od kwietnia 1935 do wybuchu II wojny światowej prezesem nowego ZM w Działdowie.

Współpracował z "Gazetą Mazurską" oraz "Kalendarzem dla Mazurów". Publikował wiersze, artykuły, prace folklorystyczne i felietony.

W trakcie II wojny światowej ukrywał się pod Warszawą przed gestapo jako Jan Michał Skoryna. Od 1942 do 1944 był robotnikiem w Warszawie. W 1943 reaktywował Związek Mazurów[1]. W grudniu 1944 referował na posiedzeniu PKWN problemy mazurskie. W 1945 pełnił przez pół roku urząd starosty w Działdowie. W latach 1945–1948 był prezesem Instytutu Mazurskiego w Olsztynie. Był także kierownikiem Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego w Rudziskach Pasymskich (w latach 1945–1950 i 1957–1960). Od 1950 do 1951 był pracownikiem Kuratorium Okręgu Szkolnego olsztyńskiego, następnie przeszedł na emeryturę.

Przez wiele lat zasiadał w Ogólnopolskim Komitecie Frontu Jedności Narodu, a w latach 1947–1950 był zastępcą członka Rady Naczelnej Polskiego Związku Zachodniego. Zasiadał również w Radzie Naczelnej TRZZ. Działał w PPR oraz PZPR.

Był członkiem Związku Literatów Polskich, a także honorowym członkiem Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Od 1951 do 1957 mieszkał w Krutyni. Od 1960 do 1963 mieszkał w Olsztynie, a następnie do 1969 w Toruniu. Zmarł w Krutyni. Został pochowany w Olsztynie.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Ma%C5%82%C5%82ek

źródło zdjęcia: archiwum

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bajki warmińsko-mazurskie o diabłach, kłobukach, smątkach i kołbogach
Bajki warmińsko-mazurskie o diabłach, kłobukach, smątkach i kołbogach
Tadeusz Stępowski, Karol Małłek, Alojzy Śliwa, Tadeusz Siegfried Willan

7,5 (2 ocen i 1 opinii)
czytelników: 12 | opinie: 1 | ocena: 7,5 (2 głosy)
Interludium mazurskie: wspomnienia 1920-1939
Interludium mazurskie: wspomnienia 1920-1939
Karol Małłek

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Jest Dąb nad Mukrem
Jest Dąb nad Mukrem
Karol Małłek, Andrzej Jarecki

0 (0 ocen i 0 opinii)
Jest Dąb nad Mukrem
Opowiadania o komunistycznych działaczach Mazur. Wstęp I. Newerly. Opracowanie graficzne Andrzej Radziejowski, Marian Stachurski.
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Z Mazur do Verdun
Z Mazur do Verdun
Karol Małłek

5 (2 ocen i 1 opinii)
Z Mazur do Verdun
Początek cyklu wspomnieniowego znanego bojownika o polskość ziemi mazurskiej. "Z Mazur do Verdun" to wspomnienia autora z okresów: dzieciństwa, młodości oraz służby w wojsku pruskim.
czytelników: 4 | opinie: 1 | ocena: 5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
10
11
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (10)

zgłoś błąd zgłoś błąd