Lee Iacocca

(Lido Anthony Iacocca)

(ur. 15 października 1924) – amerykański menedżer przemysłu samochodowego, prezes Forda i Chryslera. Urodził się w rodzinie włoskich imigrantów; jego ojciec Nicola przybył do Ameryki w 1902 roku, maj... (ur. 15 października 1924) – amerykański menedżer przemysłu samochodowego, prezes Forda i Chryslera.

Urodził się w rodzinie włoskich imigrantów; jego ojciec Nicola przybył do Ameryki w 1902 roku, mając 12 lat, a matka Antoinette w 1921 roku. Nicola Iacocca był człowiekiem interesu, prowadził m.in. jadłodajnię i kino. Rodzinie powodzilo się całkiem dobrze aż do czasów wielkiego kryzysu. Lee Iacocca przez cały okres edukacji uczył się bardzo dobrze, pelnił też funkcję przewodniczącego samorządu szkolnego. W 1939 roku zachorował na gościec stawowy, w wyniku czego został zakwalifikowany jako niezdolny do odbycia służby wojskowej. Ukończył Uniwersytet Lehigh w Bethlehem w Pensylwanii, specjalizując się początkowo w technologii budowy maszyn, a później zmieniając ją na projektowanie zakładów przemysłowych i organizację produkcji. Na tej samej uczelni przez cztery lata studiował też psychologię i psychopatologię. W czasie studiów pracował jako dziennikarz w uniwersyteckiej gazecie The Brown and White. Następnie podjął studia magisterskie w Princeton. Jako przedmioty fakultatywne wybrał politologię i tworzywa sztuczne.

Od sierpnia 1946 roku rozpoczął karierę w Ford Motor Company. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, zaczynając jako inżynier-stażysta w służbach technicznych, a po dziewięciu miesiącach przenosząc się do działu sprzedaży samochodów. W 1970 roku, w wieku 46 lat, został prezesem zarządu. Mimo przeprowadzeniu wielu kampanii promujących nowe samochody, w 1978 roku został zwolniony przez Henry'ego Forda II.

Jeszcze tego samego roku Iacocca został prezesem Chryslera, a od września 1979 roku przewodniczącym rady nadzorczej. Za jego zarządu firma podniosła się z zapaści; wprowadził m.in. do produkcji minivana. Pracował tam do 1993 roku.

Po śmierci żony (w 1984), chorej na cukrzycę, Iacocca wspiera badania nad tą chorobą, założył też własną fundację.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lee_Iacocca

źródło zdjęcia: Lido Anthony Iacocca

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Gdzie się podziali ci wszyscy przywódcy?
Gdzie się podziali ci wszyscy przywódcy?
Catherine Whitney, Lee Iacocca

6,1 (10 ocen i 1 opinii)
Gdzie się podziali ci wszyscy przywódcy?
Autor skupia się na problemie odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej. Wychodząc z założenia, że prawdziwi przywódcy, zarówno krajowi, jak i lokalni, rodzą się w momentach kryzysu, każe się zasta...
czytelników: 25 | opinie: 1 | ocena: 6,1 (10 głosów)
Iacocca. Autobiografia
Iacocca. Autobiografia
Lee Iacocca

7,46 (54 ocen i 6 opinii)
Iacocca. Autobiografia
Autor:
Kiedy Lee Iacocca z Williamem Novakiem namówieni przez Wydawnictwo Bantam Dell zasiedli do pisania „Autobiografii” nie mogli się spodziewać, że owoc ich pracy okrzyknięty zostanie bestsellerem, „który...
czytelników: 143 | opinie: 6 | ocena: 7,46 (54 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
77
90
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (77)

zgłoś błąd zgłoś błąd