Paul Georgescu

Rumuński krytyk literacki, dziennikarz, pisarz i działacz komunistyczny. Pamiętany i jako główny członek socrealizmu rumuńskiego oraz jako patron prtzełomowej modernistycznej i postmodernistycznej li... Rumuński krytyk literacki, dziennikarz, pisarz i działacz komunistyczny. Pamiętany i jako główny członek socrealizmu rumuńskiego oraz jako patron prtzełomowej modernistycznej i postmodernistycznej literatury.
Rozpoczął swoją karierę polityczną podczas drugiej wojny światowej w grupie antyfaszystowskiej i podziemnej Rumuńskiej Partii Komunistycznej w opozycji niezwiązanej z państwami osi wobec reżimu Ion Antonescu . Podczas pierwszych 20 lat komunizmu w Rumunii Georgescu asystował Leonte Răutu w utrzymywaniu staliwnowskiej kontroli cenzorskiej w literaturze, ale jednocześnie publikował młodych, bezkompromisowych autorów, zaczynając od Nichita Stănescu i Matei Călinescu, w swojej Gazeta Literară.

Na marginesie swojej niezgody z dogmą socrealizmu i powrotu od życia publicznego w latach 60-tych po wprowadzeniu liberalizacji przez Nicolae Ceauşescu, stał się otwartym adwersarzem wariantu narodowego komunizmu w wydaniu Ceauşescu i tajemnie zabronioną ideologią trockizmu.
W ostatnim okresie życia stał się szczególnie znany jako powieściopisarz eksperymentalny, jeden z pierwszych rumuńskich postmodernistów i mimo niepełnosprawności fizycznej, jeden z największych piewców życia w rumuńskiej literaturze XX wieku. Jego najważniejsza prace, parodiują dzieła XiX-towiecznych i wczesne XX wieczne dzieła pisarzy.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Literatura na świecie nr 1-2/2000 (342-343)
Literatura na świecie nr 1-2/2000 (342-343)
Mircea Cărtărescu, Norman Manea, Simona Popescu, Dorin Tudoran, Paul Georgescu, Mariana Marin, Redakcja pisma Literatura na Świecie

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

0
1
5
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd