Enda Walsh

Irlandzki dramatopisarz, urodzony w Dublinie, obecnie mieszkający w Londynie. Pisał dla Dublin Youth Theatre. Przeniósł się do Cork, gdzie pisał "Fishy Tales" dla Graffiti Theatre Company, a nastę... Irlandzki dramatopisarz, urodzony w Dublinie, obecnie mieszkający w Londynie. Pisał dla Dublin Youth Theatre. Przeniósł się do Cork, gdzie pisał "Fishy Tales" dla Graffiti Theatre Company, a następnie "Ginger Ale Boy" for Corcadorca Theatre Company.
Przełomem okazała się realizacja jego sztuki "Disco Pigs" we współpracy z dyrektorem Pat Kiernan. Po niej przeniosł się do Londynu, gdzie pisał sztuki i scenariusze.
Otrzymał w 1997 roku Stewart Parker and the George Devine Awards oraz Abbey Theatre Writer in Association Award w 2006. Realizacje jego sztuk na Edinburgh Festival wygrały cztery Fringe First Awards, dwie Critic's Awards oraz Herald Archangel Award (2008). Jego sztuki, zwłaszcza: "Disco Pigs", "Bedbound", "Small Things", "Chatroom", "New Electric Ballroom" oraz "The Walworth Farce" zostały przetłumaczone na ponad 20 języków i zrealizowane w Europie i Australii, Nowej Zelandii i USA. Napisał dwa słuchowiska radiowe. Napisał scenariusz filmu "Disco Pigs" i był współscenarzystą filmu "Głó" (Hunger), reżyserowanym przez Steve'a McQueena, w którym wystąpił Michael Fassbender jako Bobby Sands, członek IRA protestujący przeciwko brytyjskim regułom za pomocą strajku głodowego, który doprowadził go do śmierci. Film zebrał garść nagród, m. in. Caméra d'Or na Cannes Film Festival, Best Film Award na Evening Standard British Film Awards 2009 oraz nominację do najlepszego filmu British Academy Film Awards. Napisał adaptację własnej sztuki "Chatroom" na podstawie której zrealizowano film w reżyserii Hideo Nakaty.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Lazarus: The Complete Book and Lyrics
Lazarus: The Complete Book and Lyrics
Enda Walsh, David Bowie

8,5 (2 ocen i 0 opinii)
Lazarus: The Complete Book and Lyrics
'I'm a dying man who can't die.' Thomas Newton came to Earth seeking water for his drought-ridden planet. Years later he's still stranded here, sozzled on cheap gin and haunted by a past love. But...
czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 8,5 (2 głosy)
Tradycyjnie w opozycji. Antologia młodego dramatu irlandzkiego
Tradycyjnie w opozycji. Antologia młodego dramatu irlandzkiego
Owen McCafferty, Mark Doherty, Conor McPherson, Mark O'Rowe, Enda Walsh

9 (1 ocen i 0 opinii)
Tradycyjnie w opozycji. Antologia młodego dramatu irlandzkiego
Pięć sztuk najpopularniejszych w Europie irlandzkich autorów, znanych również w Polsce z wystawień w wielu teatrach: Mark Doherty - Tradycja; Owen McCafferty - Sceny z wielkiego miasta; Conor McPhe...
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 9 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
3
7
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd