Richard Courant

Niemiecki matematyk, profesor Georg-August-Universität Göttingen. Studia matematyczne podjął na uniwersytecie we Wrocławiu. Natomiast zawrotną karierę naukową u boku D. Hilberta rozpoczął na uniwersyt... Niemiecki matematyk, profesor Georg-August-Universität Göttingen.
Studia matematyczne podjął na uniwersytecie we Wrocławiu. Natomiast zawrotną karierę naukową u boku D. Hilberta rozpoczął na uniwersytecie w Getyndze. W latach 1920-1933 r. był dyrektorem instytutu matematycznego, gdzie jego poprzednikami byli: Gauss, Riemann, Klein i Hilbert. Zestaw tych historycznych dla matematyki nazwisk daje wyobrażenie przed jak wielkim wyzwaniem stanął jako kontynuator getyńskiej szkoły matematycznej. Prof. R. Courant temu wyzwaniu sprostał stając się po czasie równie historyczną postacią jak jego wielcy poprzednicy. W Getyndze prowadził badania równań całkowych, rachunku wariacyjnego ale znany jest głównie jako autor klasycznego sformułowania problemów brzegowych fizyki matematycznej.Te ostatnie wniknęły zaś z faktu, iż Getynga w tym czasie była miejscem, gdzie powstawała współczesna fizyka, a Hilbert i Courant stanowili zaplecze matematyczne dla niej. To ich staraniom zawdzięczamy niedościgłe wzorce współpracy matematyków i fizyków. Ich owocem była seria nagród Nobla dla fizyków i nasza mocno zmieniona przez nich rzeczywistość. Ubocznym owocem tej współpracy matematyków i fizyków było wydanie w 1930 r. słynnej monografii "Metody fizyki matematycznej T.I,II." Podręcznik ten stanowił wówczas przełom w relacjach matematyków i fizyków w XX w. Wzorcową współpracę matematyków, fizyków i techników w Getyndze brutalnie przerwali hitlerowcy. Prof. R.Courant jako osoba niepożądana w Niemczech w 1933 r. wyjechał do USA, gdzie w New York University z dobrym skutkiem odbudował swój instytut, poświęcając się nadal problemom fizyki matematycznej. Wyniki były również imponujące tak, iż dzisiaj założony przez niego instytut nosi jego imię, a on sam zaliczany został do najwybitniejszych matematyków amerykańskich. Dla matematyków Prof.R.Courant jest osobą historyczną, szkoda tylko, iż zupełnie nieznaną na Górnym Śląsku gdzie przyszedł na świat i spędził swoją młodość. Należy żywić nadzieję, iż zostanie kiedyś doceniony w swoich stronach rodzinnych.

źródło opisu: http://kfm.po.opole.pl/courant2.html

źródło zdjęcia: https://www.nap.edu/openbook/0309086981/xhtml/images/p200072a4g78001.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Co to jest matematyka?
Co to jest matematyka?
Richard Courant, Herbert Robbins

7,91 (11 ocen i 3 opinii)
Co to jest matematyka?
"Co to jest matematyka?" to książka dla początkujących i zaawansowanych, dla uczniów i nauczycieli, dla filozofów i inżynierów; to wspaniała kolekcja pereł matematyki i piękny pejzaż tej niezwykłej dz...
czytelników: 99 | opinie: 3 | ocena: 7,91 (11 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
15
82
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (15)

zgłoś błąd zgłoś błąd