Dawid Rubinowicz

Żydowski chłopiec, autor pamiętników opisujących prześladowania Żydów podczas II wojny światowej. Dawid był synem Joska i Tauby – jego rodzice przed wojną prowadzili mleczarnię we wsi Krajno na Kiele... Żydowski chłopiec, autor pamiętników opisujących prześladowania Żydów podczas II wojny światowej.

Dawid był synem Joska i Tauby – jego rodzice przed wojną prowadzili mleczarnię we wsi Krajno na Kielecczyźnie. Nie wiadomo kiedy przeprowadzili się do wsi nieopodal Bodzentyna. Jego ojciec Josek (Józef) uprawiał niewielkie pole, które sprzedał, a za otrzymane pieniądze wybudował malutką mleczarnię, przy której zamieszkał w pokoju z kuchnią wraz z rodziną. Matka Dawida - Tauba prowadziła dom, wychowywała dzieci i często udzielała pomocy medycznej sąsiadom z okolicy. Była akuszerką, potrafiła opatrywać rany, zawsze doradziła jak radzić sobie z drobnymi dolegliwościami. Mieszkańcy Krajna dobrze żyli z rodziną Rubinowiczów. Niewiele rodzin żydowskich mieszkało w podkieleckich wioskach. Do 1942 roku w Krajnie było zaledwie siedem rodzin żydowskich.
Naukę w szkole powszechnej Dawid rozpoczął we wrześniu 1934 roku. W szkolnym dzienniku zapisany został pod numerem "16", a 21 czerwca 1939 roku ukończył klasę szóstą i uzyskał promocję do klasy siódmej.

Podczas wojny rodzina Rubinowiczów została przesiedona do getta w Bodzentynie, a stamtąd we wrześniu 1942 pognano ich na stację kolejową w Suchedniowie. 21 września 1942 zostali wywiezieni do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Więcej na stronie: http://www.zydziwpolsce.edu.pl/rubinowicz/index_rubinowicz1.html

źródło opisu: wikipedia

źródło zdjęcia: okładka niemieckiego wydania "Pamiętnika"

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Pamiętnik Dawida Rubinowicza
Pamiętnik Dawida Rubinowicza
Dawid Rubinowicz

6,29 (124 ocen i 12 opinii)
Pamiętnik Dawida Rubinowicza
Dzieje małego chłopca i jego rodziny podczas straszliwych lat okupacji faszystowskiej w Polsce zobrazowane są w tym dzienniku z całą prostotą dziecinnego stylu, tym większe też czynią wrażenie. To, co...
czytelników: 292 | opinie: 12 | ocena: 6,29 (124 głosy) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
189
111
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (2)

Czytelnicy (189)

Cytaty tego autora (2)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd