Feliks Salten

Felix Salten (ur. jako Siegmund Salzmann) - austriacki pisarz pochodzenia żydowskiego. Urodził się w rodzinie żydowskiej w Budapeszcie, ale 4 tygodnie po jego narodzinach Salzmannowie przenieśli się n... Felix Salten (ur. jako Siegmund Salzmann) - austriacki pisarz pochodzenia żydowskiego.
Urodził się w rodzinie żydowskiej w Budapeszcie, ale 4 tygodnie po jego narodzinach Salzmannowie przenieśli się na stałe do Wiednia.
Salten nie ukończył szkoły średniej. Jego ojciec zbankrutował i wieku 16 lat chłopak musiał iść do pracy w towarzystwie ubezpieczeniowym. Potem związał się z redakcją gazety "Wiener Allgemeine Zeitung", gdzie udzielał się jako krytyk teatralny.
Pierwszy zbiór opowiadań Saltena ukazał się drukiem gdy autor miał 31 lat.
Napisał około 20 książek, ale dzisiaj kojarzony jest praktycznie z jednym dziełem - opowieścią dla najmłodszych zatytułowaną "Bambi. Eine Lebensgeschichte aus dem Walde" wydaną w 1923 r. Pięć lat później ukazał się jej angielski przekład, który okazał się komercyjnym sukcesem.
W 1942 r. historię jelonka Bambi przeniósł na ekran sam Walt Disney. Salten nie był już wówczas właścicielem praw do Bambiego, albowiem sprzedał je 9 lat wcześniej amerykańskiemu producentowi, Sidneyowi Franklinowi za symboliczną kwotę 1000$.
Wybrane dzieła pisarza: "Josefine Mutzenbacher, die Geschichte einer Wienerischen Dirne von ihr selbst" (1906), "Das österreichische Antlitz. Essays" (1910), "Bambi. Eine Lebensgeschichte aus dem Walde" (1923, pierwsze polskie wydanie: "Bambi. Opowieść leśna", Księgarnia Powszechna, 1937", "Freunde aus aller Welt. Roman eines zoologischen Gartens" (1931), "Bambis Kinder. Eine Familie im Walde" (1940).

Żona: Ottilie Metzl (od 1902), 2 dzieci: córka Anna-Katharina (ur. 1904) oraz syn Paul (ur. 1903).

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bambi: Opowieść leśna
Bambi: Opowieść leśna
Feliks Salten

7,53 (38 ocen i 4 opinii)
czytelników: 105 | opinie: 4 | ocena: 7,53 (38 głosów) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
69
36
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (69)

zgłoś błąd zgłoś błąd