Flann O'Brien

(Brian O'Nolan, Myles na gCopaleen, Brother Barnabas, George Knowall)

Flann O'Brien właściwie Brian O'Nolan lub (irl.) Brian Ó Nuallain (ur. 4 października 1911 w Strabane, zm. 1 kwietnia 1966 w Dublinie) - irlandzki pisarz i dziennikarz. Flann O'Brien jest najbardziej... Flann O'Brien właściwie Brian O'Nolan lub (irl.) Brian Ó Nuallain (ur. 4 października 1911 w Strabane, zm. 1 kwietnia 1966 w Dublinie) - irlandzki pisarz i dziennikarz. Flann O'Brien jest najbardziej znanym pseudonimem twórcy, który używał również przydomka Myles na gCopaleen.

O'Brien tworzył głównie w języku angielskim, ale także po irlandzku. Publikował cotygodniowe, popularne felietony satyryczne w The Irish Times (zazwyczaj w języku angielskim). Za życia bardziej ceniony właśnie za teksty pisane do gazet, jednak jego twórczość oceniali pozytywnie współcześni mu pisarze - Graham Greene, Samuel Beckett i James Joyce.

Najbardziej znaną jego powieścią jest Sweeny wśród drzew (At Swim-Two-Birds, 1939), dzieło nawiązujące do pisarstwa Joyce'a. Książka jest skonstruowana w sposób niezwykle precyzyjniej, łączy realistyczne opisy klasy średniej Dublina z elementami mitologii celtyckiej oraz dowcipami językowymi.

W opublikowanym pośmiertnie (1967), a napisanym w 1940 Trzecim policjancie (The Third Policeman) pisarz kreuje absurdalny, surrealistyczny świat, porównywalny do groteskowej rzeczywistości Alicji w Krainie Czarów. Na język polski zostało także przetłumaczone The Hard Life. An Exegesis of Squalor (Ciężkie życie), opowiadające o dorastaniu w Dublinie na przełomie XIX i XX wieku i The Dalkey Archive (Z archiwów Dalkey 2008)

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Flann_O'Brien

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Ciężkie życie
Ciężkie życie
Flann O'Brien

6 (12 ocen i 0 opinii)
Ciężkie życie
Autor:
Seria: Biblioteka
"Ciężkie życie" to przepojona ironią i absurdalnym humorem historia dorastania dwóch osieroconych chłopców w domu ich osobliwego opiekuna pana Collopy'ego, która rozgrywa się na przełomie XI...
czytelników: 42 | opinie: 0 | ocena: 6 (12 głosów)
Sweeny wśród drzew
Sweeny wśród drzew
Flann O'Brien

8,05 (21 ocen i 1 opinii)
Sweeny wśród drzew
Autor:
Niezwykle precyzyjnie skonstruowany pastisz, kpina z wybujałych modernistycznych ambicji, w której autorowi udało się połączyć elementy mitologii celtyckiej, baśniowej fantazji i dowcipu językowego
czytelników: 104 | opinie: 1 | ocena: 8,05 (21 głosów) | inne wydania: 1
Trzeci policjant
Trzeci policjant
Flann O'Brien

7,34 (102 ocen i 7 opinii)
Trzeci policjant
Autor:
Seria: Biblioteka
"Trzeci policjant" to najgłośniejsza powieść w dorobku O’Briena – gorzka, groteskowa i oniryczna, zawieszona pomiędzy przygodami Alicji w Krainie Czarów a thrillerem kryminalnym. To w niej o...
czytelników: 333 | opinie: 7 | ocena: 7,34 (102 głosy) | inne wydania: 3
Z archiwów Dalkey
Z archiwów Dalkey
Flann O'Brien

7,38 (8 ocen i 0 opinii)
Z archiwów Dalkey
Autor:
Seria: Biblioteka
Rzecz dzieje się pod koniec lat czterdziestych XX wieku w miasteczku Dalkey niedaleko Dublina, a nieco ładu w ten metafizyczny chaos próbuje wprowadzić Mick, refleksyjny młodzieniec na życiowym rozdr...
czytelników: 34 | opinie: 0 | ocena: 7,38 (8 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
137
334
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (11)

Czytelnicy (137)

Powiązane treści
Pisarze na i o rowerach

Nie od dziś wiadomo, że istnieje silna zależność między chodzeniem a pisaniem – autorzy lubią wybierać się na długie, samotne spacery, w czasie których wpadają na najlepsze rozwiązania fabularne. Innym służy do tego bieganie. A jeszcze innym – jazda na rowerze. Dziś o nich. I o jednośladach w książkach. 


więcej
Czytamy w weekend

W redakcji następują urlopowe rotacje - jedni wracają opaleni i wypoczęci, inni w pośpiechu pakują walizki. Nasze grono zasiliła nowa stażystka, która również dzieli się swoją weekendową lekturą - zobaczcie z jakimi książkami spędzimy najbliższe dni!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd