Angus Wilson

Angielski powieściopisarz i autor opowiadań. W 1958 otrzymał nagrodę James Tait Black Memorial Prize za "The Middle Age of Mrs Eliot" (Dojrzałe lata pani Eliot) a później szlachectwo za zasługi dla li... Angielski powieściopisarz i autor opowiadań. W 1958 otrzymał nagrodę James Tait Black Memorial Prize za "The Middle Age of Mrs Eliot" (Dojrzałe lata pani Eliot) a później szlachectwo za zasługi dla literatury.

Wilson urodził się w Bexhill, Sussex w Anglii. Jego ojciec był Anglikiem, a matka pochodziła z Południowej Afryki. Uczył się w Westminster School i w Merton College w Oksfordzie, a w 1937 został bibliotekarzem w British Museum's Department of Printed Books, pracował w nowym Katalogu Głównym. Podczas II wojny światowej pracował w Naval w sekcji Hut 8 w kierownictwie łamania kodów Bletchley Park, tłumacząc kody włoskiego Naval. Ubierał wielkie, jaskrawo-kolorowe muszki i był jednym z "słynnych homoseksualistów" w Bletchley. Praca była stresująca i doprowadziła go do załamania nerwowego, z którego leczył go Rolf-Werner Kosterlitz. Po zakończeniu wojny wrócił do Muzeum i tam poznał Tony'ego Garretta (ur. w 1929), który stał się jego partnerem na resztę życia.

Pierwszą opublikowaną przez Wilsona książką był zbiór opowiadań "The Wrong Set" (1949), szybko wyparty przez śmiałą powieść "Hemlock and After", która okazała się wielkim sukcesem, co poskutkowało zaproszeniami na wykład w Europie. Pracował jako recenzent i w 1955 roku zrezygnował z pracy British Museum by pisać w pełnym wymiarze czasu (choć jego sytuacja finansowa nie uzasadniała tego wyboru) i przeniósł się do Suffolk. Od 1957 roku wykładał dalej w Japonii, Szwajcarii, Australii i USA. Otrzymał CBE w 1968 roku oraz wiele wyróżnień literackich, w kolejnych latach. Tytuł szlachecki otrzymał w 1980 roku, co spowodowało wiele wrogich komentarzy w prasie. Pozostałe lata spędził walcząc ze złym stanem zdrowia.

Jego pisarstwo, o mocno satyrycznym tonie, wyraża zainteresowanie zachowanie liberalnej perspektywy humanistycznej w obliczu modnej doktryny pokusy. Niektóre z jego prac zostały zaadaptowane dla telewizji. Pomagał w przygotowaniu renomowanego obecnie kursu twórczego pisania w University of East Anglia.

źródło opisu: tłumaczenie własne na podstawie Wikipedii

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Anglosaskie pozy
Anglosaskie pozy
Angus Wilson

7 (4 ocen i 1 opinii)
Anglosaskie pozy
Autor:
Seria: Nike
Tytuł i motto powieści Wilsona zaczerpnięty jest z książki Carrolla Lewisa O tym co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra. Cytat ten oddaje nie tylko nawiązuje do treści książki ale jednocześnie od...
czytelników: 19 | opinie: 1 | ocena: 7 (4 głosy)
Bardziej przyjaciel niż lokator
Bardziej przyjaciel niż lokator
Angus Wilson

5,71 (24 ocen i 2 opinii)
Bardziej przyjaciel niż lokator
Autor:
Seria: Koliber
Wybór opowiadań Proza A. Wilsona jest ostra, celna, często bezlitosna w swym demaskatorstwie. W opowiadaniach pisarz przedstawia mnogość typów, ludzi o nieokreślonym na ogół statusie społecznym,...
czytelników: 56 | opinie: 2 | ocena: 5,71 (24 głosy)
Co jedzą hipopotamy
Co jedzą hipopotamy
Angus Wilson

6,83 (6 ocen i 1 opinii)
Co jedzą hipopotamy
Autor:
Seria: Proza Współczesna
Wolumin zawiera opowiadania z 3 tomów: - The Wrong Set (1949) - Such Darling Dodos (1950) - A Bit Off the Map (1957)
czytelników: 17 | opinie: 1 | ocena: 6,83 (6 głosów)
Dojrzałe lata pani Eliot
Dojrzałe lata pani Eliot
Angus Wilson

7 (3 ocen i 1 opinii)
czytelników: 18 | opinie: 1 | ocena: 7 (3 głosy)
Późne wstawanie
Późne wstawanie
Angus Wilson

7 (2 ocen i 0 opinii)
czytelników: 24 | opinie: 0 | ocena: 7 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

5
44
83
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (44)

Cytaty tego autora (1)
zgłoś błąd zgłoś błąd