Leonard Życki

(Leonard Życki-Małachowski)

Polski pisarz, dziennikarz, podróżnik, uczestnik walk o niepodległość Polski 1915-1921 (III powstanie śląskie). Od wczesnej młodości brał udział brał czynny udział w pracy konspiracyjnej w szeregach P... Polski pisarz, dziennikarz, podróżnik, uczestnik walk o niepodległość Polski 1915-1921 (III powstanie śląskie).
Od wczesnej młodości brał udział brał czynny udział w pracy konspiracyjnej w szeregach POW pod pseudonimem Gryf, za co został później odznaczony Krzyżem Niepodległości z mieczami. Dokumentował losy Śląska i zrywy powstańcze w 1921 roku, których był uczestnikiem. Był politycznie związany z PPS.

Ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Poznańskiego, pracował jako nauczyciel w szkolnictwie na poziomie średnim jako nauczyciel języka polskiego.

Debiutował w 1925 jako dziennikarz, współpracował głównie z prasą młodzieżową, m.in. z Płomykiem. Jako pisarz debiutował w 1936 zbiorem reportaży pt. Burza nad Afryką, będących efektem jego podróży do Afryki oraz Ameryki Południowej. Jest autorem licznych publikacji dla dzieci i młodzieży.

źródło opisu: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bajki matki Sirabili
Bajki matki Sirabili
Leonard Życki

6,33 (3 ocen i 0 opinii)
Bajki matki Sirabili
Zbiór baśni afrykańskich napisanych przez Życkiego podczas wyprawy do Afryki. Zawartość - Maszkara - Dlaczego nietoperz lata w nocy - Błękitny Wiatr
czytelników: 5 | opinie: 0 | ocena: 6,33 (3 głosy)
Fantastyka' 50
Fantastyka' 50
Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka, Leonard Życki, Bogdan Lekszycki, Konrad Doberschütz, Tadeusz Twarogowski, Jerzy Orlewski, Stanisław Hoszowski, Bogdan Lekszycki, Jan Jerzy Groński, Marek Kubala

5,14 (21 ocen i 2 opinii)
Fantastyka' 50
Zbiór polskich opowiadań SF z lat 50tych, dokonany przez Marka Kubalę. Spis opowiadań: Andrzej Trepka - Dziewczyna nie z tej ziemi - Ostatni lot - Nowa polska Jerzy Orlewski - Zagłada Tadeusz Twar...
czytelników: 55 | opinie: 2 | ocena: 5,14 (21 głosów)
Polska nowela fantastyczna. Niezwykły kryształ
Polska nowela fantastyczna. Niezwykły kryształ
Aleksander Wat, Rafał Malczewski, Antoni Stanisław Marczyński, Ferdynand Goetel, Jerzy Bronisław Braun, Janusz Meissner, Stefan Grabiński, Leonard Życki, Stanisław Baliński, Roman Umiastowski, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnkowski, Feliks Stefan Burdecki, Aleksander Junosza-Olszakowski, Kazimierz Czyżowski, Mieczysław Krzepkowski

6,75 (24 ocen i 0 opinii)
czytelników: 84 | opinie: 0 | ocena: 6,75 (24 głosy)
Zdobywcy przestworzy
Zdobywcy przestworzy
Leonard Życki

5,2 (15 ocen i 0 opinii)
Zdobywcy przestworzy Seria: Dawne Fantazje Naukowe
Pierwsza polska space opera. "Barwna, przygodowa opowieść o pierwszej, polskiej ekspedycji na Księżyc, której uczestnicy nawiązują kontakt z wysoko rozwiniętą obcą cywilizacją".
czytelników: 43 | opinie: 0 | ocena: 5,2 (15 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
81
92
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (81)

Powiązane treści
Jeśli czekasz na „Z archiwum X”

Wiele już napisano na temat nowej serii popularnego niegdyś serialu „Z archiwum X”. Część fanów jest zachwycona, część podchodzi do tego pomysłu z obawą, inni wręcz twierdzą, że to co najmniej chybiony pomysł. Jeśli lubicie paranormalne klimaty, to sprawdźcie autorów i tytuły, które może warto z tej okazji sobie przypomnieć.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd