Irmelin Sandman Lilius

Fińska pisarka szwedzkojęzyczna (pisała również po szwedzku). Jej pierwsza książka "Trollsång", została opublikowana w 1955 roku. Pisała ilustrowane książki dla dzieci, powieści dla dorosłych i poezję... Fińska pisarka szwedzkojęzyczna (pisała również po szwedzku). Jej pierwsza książka "Trollsång", została opublikowana w 1955 roku. Pisała ilustrowane książki dla dzieci, powieści dla dorosłych i poezję oraz pracowała jako recenzentka. Do jej najbardziej znanych prac należy wielka kronika fikcyjnego miasta Tulavall na południowym wybrzeżu Finlandii, którą opisała w różnych czasach i z punktu widzenia różnych osób w ponad tuzinie książek. Napisała również kilka prac autobiograficznych (niektóre wspólnie z siostrą Heddi) oraz powieści z bohaterką wzorowaną na swojej córce.

W 1957r. poślubiła malarza i rzeźbiarza Gustafa Liliusa. Byli małżeństwem aż do jego śmierci w 1998 roku. W 2003r. opublikowała biografię męża. Miała ona tytuł "Sjutusen år" ("Siedem tysięcy lat").

Jej książki pzretłumaczono na 16 języków. Otrzymała mnóstwo nagród literackich, szwedzkich i fińskich. W roku 2002 została wpisana na Honorową Listę IBBY.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Jednorożec
Jednorożec
Irmelin Sandman Lilius

7,33 (15 ocen i 2 opinii)
Jednorożec
"Jednorożec" to opowieść o małej Zuzannie i jej lalce Pippi. Pewnego wieczoru spotykają one w swoim Tajemniczym Ogrodzie jednorożca nie większego od dłoni Zuzanny. Niestety, dziewczynka go płoszy. Zma...
czytelników: 41 | opinie: 2 | ocena: 7,33 (15 głosów)
Królowa Sola
Królowa Sola
Irmelin Sandman Lilius

7,5 (12 ocen i 1 opinii)
Królowa Sola
Irmelin Sandman Lilius - Finka pisząca po szwedzku - należy do czołówki pisarzy skandynawskich. Jest autorką dwudziestu kilku książek wielokrotnie wznawianych i tłumaczonych na różne języki, nawet na...
czytelników: 38 | opinie: 1 | ocena: 7,5 (12 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
42
36
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (42)

zgłoś błąd zgłoś błąd