René Depestre

René Depestre – pisarz i poeta haitański. Od 1945 pracował w redakcji czasopisma Le Ruche, mając silną orientację socjalistyczną. Od 1946 (przejęcie władzy w Haiti przez juntę wojskową) przebywał na e... René Depestre – pisarz i poeta haitański.
Od 1945 pracował w redakcji czasopisma Le Ruche, mając silną orientację socjalistyczną. Od 1946 (przejęcie władzy w Haiti przez juntę wojskową) przebywał na emigracji za granicą. W latach 1946-1951 studiował nauki polityczne na Sorbonie. Wydalony z Francji za działalność komunistyczną i antykolonialną, wyjechał w 1951 do Pragi, jednak i tam nie był mile widziany ze względu na antystalinowskie przekonania.

W latach 1952-1978 pracował w Hawanie jako wydawca i wykładowca. Założył tam wydawnictwo Cassa de las Americas. Kilkakrotnie wyjeżdżał do Chin i ZSRR jako reporter, krótko pracował też w Brazylii jako wykładowca literatury francuskiej. W 1959 udał się na Haiti, jednak ponownie zmuszony został do emigracji na Kubę po dojściu do władzy François Duvaliera.

W 1978 wyjechał z Kuby przerywając swe związki z partią komunistyczną i Fidelem Castro, osiadł we Francji, gdzie poświęcił się już tylko pisaniu.

Zadebiutował w 1945 tomem wierszy pt. Eincelles. Opublikował poza tym cały szereg tomów wierszy, utrzymanych w poetyce négritude. Bardzo często wykorzystuje ludowe wierzenia haitańskie (voodoo), często sięga do haitańskiej przyrody, historii. W późniejszych tomikach coraz bardziej skłaniał się ku liryce osobistej, rezygnując z literackich manifestów.

Pisał także powieści, z których najgłośniejszą była Hadrianna moich marzeń, nagrodzona w 1988 Nagrodą Renaudot.

W przekładzie na język polski ukazały się drobne wiersze Depestre'a, zamieszczone w antologiach, m.in. w Antologii poezji afrykańskiej w oprac. W. Leopold i Z. Stolarka, Warszawa 1974. Powieść Harianna moich marzeń ukazała się w 1992 w przekładzie M. Cebo-Foniok.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Hadriana moich marzeń
Hadriana moich marzeń
René Depestre

7,13 (8 ocen i 0 opinii)
Hadriana moich marzeń
Jacmel, Haiti, 1938 rok. Patryk, szesnastoletni narrator, opowiada wydarzenia, które więcej mają wspólnego z cudownością niż z rzeczywistością: umiera jego matka chrzestna, której kochankiem był motyl...
czytelników: 34 | opinie: 0 | ocena: 7,13 (8 głosów) | inne wydania: 1
Poezja Czarnej Afryki
Poezja Czarnej Afryki
René Depestre, Birago Diop, Bernard Binlin Dadié, Adeboye Babalola, G.A. Adeyemo, Mac Akpoyoware, Raphael Armattoe, Lionel Attuly, Joseph Miézan Bognini, Aimé Césaire, Mark Chijioke, Viriato da Cruz, Seth Cudjoe, Léon-Gontran Damas, J. B. Danquah, David Diop, John D. Ekwere, Yetunde Esan, Édouard Glissant, Minji Karibo, Fodéba Keïta, Patrice Lumumba, Efua Sutherland, Abioseh Nicol, Albert Béville, Dennis Osadebay, Jean-Joseph Rabearivelo, Jacques Rabemananjara, Léopold Sédar Senghor, Lamine Sy, William J.F. Syad, Tchicaya U Tam'si, Guy Tirolien, B. Aboko

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 10 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
12
31
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (12)

zgłoś błąd zgłoś błąd