Marek Kęskrawiec

(ur. 1967) – absolwent filologii polskiej, dziennikarz. Debiutował w 1989 r. jako autor recenzji filmowych w tygodniku "Wolne Słowo", wydawanym przez Zarząd Regionu Toruńskiego NSZZ "Solidarność". Jak... (ur. 1967) – absolwent filologii polskiej, dziennikarz. Debiutował w 1989 r. jako autor recenzji filmowych w tygodniku "Wolne Słowo", wydawanym przez Zarząd Regionu Toruńskiego NSZZ "Solidarność". Jako reporter rozpoczynał pracę w dzienniku toruńskim "Nowości". Największe sukcesy odnosił w "Newsweek Polska" (odszedł z redakcji w kwietniu 2010 r.). Pięciokrotnie nominowany w konkursie Grand Press, dwukrotny zdobywca tej nagrody. W 2002 r. wyróżniono jego artykuł "Terror ekologiczny", opisujący zjawisko tzw. ekoharaczy, czyli wymuszania pieniędzy za odstępowanie od protestów przez organizacje podszywające się pod ruch ekologiczny. W 2003 r. zdobył nagrodę Grand Press za artykuł "Folwark księdza Nowoka", ujawniający kulisy działalności Komisji Majątkowej, przyznającej zawyżone rekompensaty za mienie zagrabione Kościołowi w czasach komunizmu. W 2004 r. otrzymał nagrodę główną w konkursie "Tylko ryba nie bierze?", zorganizowanym przez Program Przeciw Korupcji Fundacji Batorego (cykl "Gabinety martwych dusz", opisujący korupcję w NFZ). W tym samym roku uhonorowany również tytułem: Dziennikarz Roku Małopolski. W latach 2002-2006 współpracował blisko – także przy realizacji nagradzanych materiałów – z telewizją TVN.
Przez krótki okres związany z polityką. W 1988 r. wstąpił do NZS, a potem do PPS, reaktywowanej przez Jana Józefa Lipskiego, współtwórcę KOR. W 1989 r. rzecznik prasowy Komitetu Obywatelskiego w Toruniu, przekształconego później w Toruński Ruch Samorządności Obywatelskiej. Jeszcze w tym samym roku odszedł z polityki.
Prowadzi zajęcia z dziennikarstwa śledczego i gatunków dziennikarskich w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszka w Krakowie.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Afganistan. Po co nam ta wojna?
Afganistan. Po co nam ta wojna?
Grzegorz Indulski, Marek Kęskrawiec

6,68 (41 ocen i 2 opinii)
Afganistan. Po co nam ta wojna?
Polityczna rozprawa podejmująca próbę odpowiedzi na pytania: komu potrzebna jest wojna w Afganistanie i czy Polska powinna się w nią angażować? Czy obecność wojsk NATO w Afganistanie rozwiąże afgański...
czytelników: 107 | opinie: 2 | ocena: 6,68 (41 głosów)
Czwarty pożar Teheranu
Czwarty pożar Teheranu
Marek Kęskrawiec

7,35 (153 ocen i 20 opinii)
Czwarty pożar Teheranu
Czwarty pożar Teheranu to czerpiący z najlepszej tradycji reportaż literacki o kraju, który przez całe dziesięciolecia funkcjonował w obrębie czytelnego stereotypu: surowego brodatego mężczyzny i opat...
czytelników: 374 | opinie: 20 | ocena: 7,35 (153 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
231
243
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (231)

Cytaty tego autora (1)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd